Så här ser det ut bakom befintlig spis (400 v) som nu ska på tippen. Kan jag köpa vilken 400 v spis som helst till det här vägguttaget? Säljs spisar med sladd som passar i det här fallet? Jag har dålig koll på hur sånt här fungerar. Vore bra om det ginge att hitta vitvara som inte kräver elektriker för att koppla in.
 
  • image.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Om det är en ny spis du ska skaffa så kanske det går att hitta en trefasig 400 V-spis precis som du har idag, med samma typ av stickpropp där stiftet upp/vänster saknas (nollan). Det är det enda säkra alternativet.

För alla andra alternativ måste du öppna uttaget och centralen och kontrollera att du har en nolla framdragen till detta perilexuttag. Utifrån ålderns på dosan till höger så finns en betydande risk att du saknar en ledare i kabeln. Det behöver inte vara katastrof men det gäller att då välja rätt.

Se allt om detta här: http://www.byggahus.se/el/koppla-in-spis-hall-eller-ugn
 
image.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Så här ser det ut bakom kåpan. En handlare berättade nyss för mig att det måste finnas fem kablar för att jag ska kunna koppla in en induktionshäll. Nu verkar det väl vara fritt fram för induktion?
 
Det ser bra ut så långt. Skall du vara riktigt säker så bör du kolla i andra änden av kabeln också. Eller i alla fall mäta så att du har spänning mellan nollan och faserna.
 
Vad riskerar jag om jag kopplar in utan att det finns spänning mellan nollan och faserna? Nu är jag iofs 99 % säker på att det är en firma som kopplat detta för 15 år sedan.
 
Om det skulle vara så att nollan inte är ansluten i andra änden riskerar du att din nya spis går sönder. Det är närmare bestämt högst troligt att den gör det. Jag har själv gjort bort mig och kopplat en 230V spis i ett perilexuttag som saknade nolla. Den gången var det infälld installation och bara fyra trådar framdragna. Dessutom var det en gammal spis med gjutjärnsplattor, så den höll, men man behöver inte ha den turen med en induktionshäll.
 
Många tack för hjälpen! En elektriker får kolla upp hur det ligger till :)
 
Du kan även klara det själv nu när du kommit så långt. Mät mellan samtliga ledare och redovisa värdena. Har du JFB finns risk att den löser ut beroende på mätinstrument. Det är växelspänning/AC/liggande S upp till 600 V du vill mäta om det finns olika alternativ på dit instrument.
 
Tyvärr har jag inget att mäta med och hela den där terminologin är grekiska för mig. Jag får dra i tofsen.
 
Aha, då kanske denna som låg i garaget funkar? Vad gör jag nu? :)
 
  • image.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Tror inte det! Den ser ut att vara avsedd för bil (12-24 V max).
 
Det står bl a 12v-400v på den:
 
  • image.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ok, då så. Men använd med försiktighet. Du verkar dock inte kunna mäta skillnad på 230 och 400 V.
 
Den funkar. Håll den mot plinten där den blå kabeln kommer och sen sätt den andra delen mot en av dom andra plintarna. Kolla allihop och rapportera om vilka som gör att den lyser. Du måste ha strömmen igång när du kollar.
 
Redigerat:
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.