Borde man inte kunna mata flera grupper via en energimätare (3-polig)?? Det är bara att kapa fasskenan mellan mätaren och resten av dvärgarna, och koppla den biten via mätaren? Om mätaren måste matas från ovansidan kapar man skenan till vänster om den istället.

Men det blir besvärligt om man senare vill mäta andra grupper istället. Då är det kanske bättre med en 1-fasig mätare som är "fristående" som man kan koppla valfri grupp genom.

Börja med att se till att det finns lediga platser i centralen. Då kan du enkelt komplettera med vad du vill i framtiden.
 
Yrrol skrev:
fast jag tänkte ju mäta före det leds vidare.

Från huvudskåpet går ju en grov dragning till inneskåpet... sen vidare till småpunkter i huset..
-Ifall man hade kunnat gjort en grov ledare för köks säkringarna, och mätt den... sen leds det vidare till säkringar och vidare ut till olika punkter..
Jo det funkar..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.