12 750 läst ·
23 svar
13k läst
23 svar
Pavaflex - isolerskivor av träfiber!
Jo, har läst mig till det också, samtidigt verkar det vara spekulation. De flesta som använt träfiber verkar ju nöjda och jag har inte läst om nån som fått problem med mögel i träfiberisoleringen.
Helst skulle jag vilja köpa träfiber helt utan tillsatser, bara ren träfiber, men verkar inte finnas:/.
Helst skulle jag vilja köpa träfiber helt utan tillsatser, bara ren träfiber, men verkar inte finnas:/.
Finns det inte några krav på att materialet måste ha ett visst brandmotstånd? Jag känner inte till de exakta reglerna, men jag gissar att inte alla tillverkare tillsätter brandhämmande medel för att det är roligt.ingvarh skrev:
Boilerplate4U
Medlem
· CEO Tomteverkstan Nordpolen
· 2 414 inlägg
Boilerplate4U
Medlem
- CEO Tomteverkstan Nordpolen
- 2 414 inlägg
Träfiber måste behandlas för att vara brandsäker. Vi testade med iCells träfiberskivor när vi tilläggsisolerade ett av husen på landet. Deras träfiber är behandlade med någon slags saltförening (borsalt tror jag) som även förhindrar mögel. Bättre isolerförmåga och otroligt mycket skönare att jobba med än glas/stenull.ingvarh skrev:
Lite info om olika tillsatser i cellulosafiber (träfiber) som tex "Ammoniumpolyfosfat".ingvarh skrev:
Redigerat:
Klicka här för att svara