253 811 läst ·
3 373 svar
254k läst
3,4k svar
På lördag börjar utfasningen av Ringhals 2
Vill man leta höjdskillnader så finns tjänstenK kest skrev:
https://www.satellitkarta.se/hojdkarta.html
Halleberg har en höjdskillnad på 90m mot Vänern som dessutom ligger väldigt nära. Det är väl bara att bygga en damm i betong. Vissa naturvärden går förlorade men det får vägas mot miljönyttan.
Vad vi än gör så påverkar vi miljön när försöker lösa energiproblemen. Vindkraften dödar tusentals ton insekter per år som dessutom kan sänka verkningsgraden med upp till 50%
Jag trodde jag var först med idén om Vänern/Vättern, men det är en 10 år gammal idé.
Världens största vattenkraftverk kan byggas i Mariestad
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
http://www.hallekis.com/arkiv3/xx101023a.htm
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 294 inlägg
Imponerande att bygga kraftverk motsvarande 50 kärnkraftsreaktorer till kostnaden av en handfull sådana reaktorer. Vad väntar de på!?
Det är ju närmast kriminellt att inte göra det här om det är så bra. Kör! Kör! Kör!!!
Det är ju närmast kriminellt att inte göra det här om det är så bra. Kör! Kör! Kör!!!
Medlem
· Halland
· 4 516 inlägg
Megalomania tror jag det kallas. Diktatorer brukar gilla sådana här lösningar
Alltsa, tunnel på 70 meters diameter. 50 kärnreaktorer i en smäll. Sådana här lösningar brukar kollapsa.
Och så givetvis den nätta prislappen. Och hela affären bygger på att kontinentaleuropa lägger ner kolkraften. Om dom inte gör det då?
Alltsa, tunnel på 70 meters diameter. 50 kärnreaktorer i en smäll. Sådana här lösningar brukar kollapsa.
Och så givetvis den nätta prislappen. Och hela affären bygger på att kontinentaleuropa lägger ner kolkraften. Om dom inte gör det då?
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 294 inlägg
Äh, med sånt där gnäll blir inget gjort. Gräv!
Folk är sinnessjuka masshysteriker som inte kan tänka själv öht. Vindkraftverk är en ren förlustaffär med enorma underhållsbehov som inte lönar sig ekonomiskt. Kärnkraftsturbiner håller tills det är dags för kapacitetsökning dvs 40-50 år och kan servas regelbundet. Många vindkraftbolag går redan i konkurs pga kraftig olönsamhet. Jobbat inom kärnkraften många år och kan ej se vindkraft som en hållbar ersättare inom något område alls. Miljöfascisterna är rena don quixote som kämpar mot sina urusla vindsnurror och driver sverige mot avgrundens rand dagligen. Dags att få bort dom från allt slags inflytande för gott och investera i Chalmers nya världsunika SEALER design och konstruera mindre modulbyggda kärnkraftverk runtom i landet och ge gräsätarna och cyklisterna lite ny el att ladda sina godhetssignalerar-fordon med.E etompau skrev:
Preemraff i lysekilär byggt ovanpå nämnda bränslebunkrar, såldes billigt på den tiden.Mikael_L skrev:
Kolla med försvaret som förvarade miljontals liter i bergrum år ut och år in.
De hade givetvis ett utbytesprogram, som jag har för mig berodde på det ökande vatteninnehållet i bränslet.
[länk]
Jag letade men hittade inte.
Jag har sett en bild där någon ror i en liten båt på en "vatten"yta av diesel, i ett bergrum.![]()
Besserwisser
· Västra Götalands
· 11 232 inlägg
Pst. det är "that other place" KTH som ligger bakom SEALER.D datadavid skrev:
Även om Janne Wallenius tog sin civ.ing. på teknisk fysik vid Chalmers, så kan vi inte ta åt oss mycket av äran för SEALER.
Der betor på vad för disel eller bensin du köper. På vanlig pump på en meck, den går inte att lagra nå länge. Men ex.marin diesel det håller länge, men hur länge vet jag inte.Nyfniken skrev:
Om du jobbar på ett kärnkraftverk kanske du kan förklara varför Essel Group som skulle investera miljarder i Jannes kärnkraftverk fick kalla fötter.D datadavid skrev:Folk är sinnessjuka masshysteriker som inte kan tänka själv öht. Vindkraftverk är en ren förlustaffär med enorma underhållsbehov som inte lönar sig ekonomiskt. Kärnkraftsturbiner håller tills det är dags för kapacitetsökning dvs 40-50 år och kan servas regelbundet. Många vindkraftbolag går redan i konkurs pga kraftig olönsamhet. Jobbat inom kärnkraften många år och kan ej se vindkraft som en hållbar ersättare inom något område alls. Miljöfascisterna är rena don quixote som kämpar mot sina urusla vindsnurror och driver sverige mot avgrundens rand dagligen. Dags att få bort dom från allt slags inflytande för gott och investera i Chalmers nya världsunika SEALER design och konstruera mindre modulbyggda kärnkraftverk runtom i landet och ge gräsätarna och cyklisterna lite ny el att ladda sina godhetssignalerar-fordon med.
Nu jobbar jag inte där längre, dessutom höll jag på med mek/instrument/licenssvets, inte ekonomi. Men! Jag har en rätt bra förklaring. Kolla hur det går för bygget av Olkiluoto. Det går inte att bygga ekonomiskt försvarbara kraftverk i den storleken med det regelverk europa har längre. Svenska kommersiella kraftverk tog cirka fem år att bygga, gick enligt planerna, höll och håller säkerhetsklassningen, kostade inte 20 miljarder mer och drog inte över byggtiden med 7 år eller vad dom nu är uppe i. Problemet ligger delvis i byråkratin, delvis i kompetensnivå hos entreprenörer och deras personal(mindre vetande lågavlönade avskum), samt vissa europeiska energiföretags monopoliserande av teknik. Det går exempelvis knappt att röra ett system på ringhals utan att Areva et.al ska ha fingrarna i syltburken och plocka sina miljoner.H Herr Kortslutning. skrev:
Sen är investmentbolag kanske inte ett mått på hur gångbar teknik är.
Jag fick uppfattningen att Chalmers stod för det mesta i det jag läste, men du vet förmodligen bättre. Jag har inga studielån så ej insatt i vem.som gör vad på eventuella högskolor.lars_stefan_axelsson skrev:
Huvudsaken är att det är svensk teknologi, vi behöver alltså inte köpa teknologin från amerikaner eller fransmän.
Jag jobbar på ett värmeverk, shit happens all the time här, därför är jag emot kärnkraft.D datadavid skrev:Nu jobbar jag inte där längre, dessutom höll jag på med mek/instrument/licenssvets, inte ekonomi. Men! Jag har en rätt bra förklaring. Kolla hur det går för bygget av Olkiluoto. Det går inte att bygga ekonomiskt försvarbara kraftverk i den storleken med det regelverk europa har längre. Svenska kommersiella kraftverk tog cirka fem år att bygga, gick enligt planerna, höll och håller säkerhetsklassningen, kostade inte 20 miljarder mer och drog inte över byggtiden med 7 år eller vad dom nu är uppe i. Problemet ligger delvis i byråkratin, delvis i kompetensnivå hos entreprenörer och deras personal(mindre vetande lågavlönade avskum), samt vissa europeiska energiföretags monopoliserande av teknik. Det går exempelvis knappt att röra ett system på ringhals utan att Areva et.al ska ha fingrarna i syltburken och plocka sina miljoner.
Sen är investmentbolag kanske inte ett mått på hur gångbar teknik är.
Kärnkraft verkar ha nån slags tystnadsplikt.
(Mer eller mindre) alla företag har tystnadsplikt på ett eller annat sätt, oberoende om det är privat, kommunalt, landstinget, etc.
Jag tror att alla företag har vissa saker som är klassade ”öppna” (spridas fritt till allmänheten), ”intern”/”intern med begränsad spridning”, ”hemligt”, ”kvalificerat hemligt”.
https://upphandling24.se/wp-content...ng-av-rbs-information-granskad-2018-02-02.pdf
http://www.okg.se/Documents/Arbeta_...formation/2008-09643_Informationssäkerhet.pdf
https://www.msb.se/RibData/Filer/pdf/25602.pdf
https://www.sakerhetspolisen.se/sakerhetsskydd.html
Jag tror att alla företag har vissa saker som är klassade ”öppna” (spridas fritt till allmänheten), ”intern”/”intern med begränsad spridning”, ”hemligt”, ”kvalificerat hemligt”.
https://upphandling24.se/wp-content...ng-av-rbs-information-granskad-2018-02-02.pdf
http://www.okg.se/Documents/Arbeta_...formation/2008-09643_Informationssäkerhet.pdf
https://www.msb.se/RibData/Filer/pdf/25602.pdf
https://www.sakerhetspolisen.se/sakerhetsskydd.html