Har ett "nytt" hus med krypgrund. Grunden är tätad, förutom på några ställen där det är en glipa i syllen.

På utsidan av grunden så är det rimfrost, precis vid dessa små ventilationshål.

Jag tolkar det som om det är övertryck i grunden och varm luft läcker ut och kondenseras och fryser längst ner på panelen.


Hur sjutton kan det bli övertryck? - Jag har en Munters Home dry som borde skapa undertryck i grunden (fläkten går bara när den avfuktar.), och mekanisk frånluft i huset.

Någon som kan förklara?

Mvh/Abbe_
 
Det låter ju märkligt. Enda förklaringen är väl att du har en så tät trossbotten att husets undertryck från frånluftsventilation inte når ut i grunden. När avfuktaren stannat så har du varm luft i grunden med Rh 60% som läcker ut genom springorna och kondenserar när den möter utomhustemperaturen.

Har du provat att låta avfuktarens fläkt gå oavbrutet?

Våtröret är väl utdraget i fria luften?

Kan du göra trossbotten mindre tät? Du har förmodligen avlopps- och vattenrör som går genom trossbotten. Kan du inte öppna upp lite runt dessa?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.