Hej!

Vi har ett nytt inbyggt badkar där blandaren ska vara monterad i sargen. Vi har själv ingen erfarenhet av detta utan planerat badkaret efter samtal med våra hantverkare. Det skulle inte vara några problem, men i efterhand har det visat sig att det inte är så vanligt att ha blandaren monterad i sargen.

De första anslutningsrören vi fick monterade var väldigt korta och krävde extrakopplingar för att fungera, dessutom läckte det. Nu har rörmokaren monterat högre anslutningsrör för att slippa extrakopplingarna (trodde vi), men när vi kom hem fanns extrakopplingarna kvar och det är för trångt för att montera på duschslangen.

Är det någon som har någon erfarenhet av att montera en badkarsblandare i sarg? Har ni tips på var man kan få tag i anslutningsrör som gör att man slipper alla de tre extrakopplingarna?

Vänliga hälsningar
Frustrerad
 
  • IMGP0019.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Här kommer två bilder: IMGP0018.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

IMGP0019.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
larsdavid
  • Laddar…
Ni har fel blandare för denna typ av installation..
 
Dr.L skrev:
Ni har fel blandare för denna typ av installation..
Vad för blandare skulle vi ha? Förslag på lösning?
 
Borde det inte vara en sargblandare? Blir kanske svårt att fixa till nu utan större ingrepp.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.