170 271 läst ·
1 190 svar
170k läst
1,2k svar
Nyheter - Bosch 18V
Lite mer on-topic, nej, inte sett eller provat någon vanlig kap- och gersåg som inte fungerar så. Enda sättet att lösa det på hade väl varit att tillverka sågen med ganska mkt överkapacitet i glidlängd (lika mkt som du får lägga emellan), och att klinga gick och skjuta in så mkt extra "bakåt"Ossian K Olsson skrev:
Jag har samma såg du har och är till stor del nöjd! Det jag ogillar med den är att det går bara att gera ”i plan” åt ett håll. Men det visste jag ju redan när jag köpte den.
Men det jag absolut inte gillar är att när man sätter höjdbegränsaren så man sågar typ 20 mm ner så kapar den inte hela bredden i den höjden utan längst in blir det en ”backe”.
[bild]
För att det inte ska bli så tvingas man lägga en träbit mellan sågen och regeln. Det är störigt och känns b! Kommer inte byta, men finns det sågar som inte gör så?
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
· Limhamn
· 1 968 inlägg
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
- Limhamn
- 1 968 inlägg
Ja, den är på G, exakt när den kommer gå att beställa vet jag dock inte.Sittställning skrev:
https://www.bosch-professional.com/se/sv/products/gke-18v-20-06008D7100
Kommer ju även en ny 12V sekatör.
