Hej

Startar en ny tråd om just detta förförandet. Har tidigare haft problem med mina Biltema armaturer där drivdonen är kass. Har börjat spana på att ersätta dessa drivdon istället för att köpa helt nya armaturer eftersom de lär hålla ett bra antal år till. Min fråga är om drivdonen jag har länkat till nedan fungerar.

Armaturen (det är den armaturen med 2x14W jag har):

http://www.biltema.se/sv/Bygg/Belys...us/Lysrorsarmatur-T5-IP65-D-Markt-2000032662/


Ersättning drivdon:

https://www.conrad.se/OSRAM-Lysr%f6...nrad-swe&pi=757135&ci=SHOP_AREA_22537_1900740

Får inte att länken att fungera om man bara klickar på den, högerklicka och välj "öppna i nytt fönster" så kommer man in på den.
 
Nej, det är för T8-rör.
 
Spelar ingen större roll, alla tre (inkl. Helvar) är erkända märken.
 
Sådär, nu har jag beställt 16 stycken osram till det roliga priset 2914:-. Med andra ord kostade Biltema armaturen mig 371:- styck och inte 189:- som det står på deras hemsida:rofl:.

Nu ska jag bara ersätta alla 16 stycken också. De här är större än befintliga så jag får borra ett infästningshål till i platten de skall installeras på. Men har mätt ut allt och det kommer i princip se ut som de är tillverkade med osram drivdonen.
 
  • Gilla
Tvapac
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.