Hej!
Igår provkörde vi vår nya Cylinda DM 830 och jag blev lite förskräckt över ljudnivån som var allt annat än låg (enligt specifikationerna ska den vara "extra tyst" / 44dB). Den ska integreras men står just nu bara på golvet.
- Hur mycket kan man förvänta sig att ljudnivån går ner när man byggt in den?
- Kan man sänka ljudnivån ytterligare genom någon smart inbyggnadsvariant? Den ska stå längst ut i en rad av bänkskåp och ska således ha en täcksida på ena kortsidan. Kan man sätta en extra skiva innanför täcksidan för att bli av med mer ljud?
VI körde maskinen i går kväll och nu i morse var det fortfarande ganska mycket vatten kvar i maskinen (en del porslin var torrt men plastburkar och även botten av maskinen var fortfarande ganska blöta). Vad kan man förvänta sig vad gäller torkeffekt?
Just nu känns den inte bättre än vår 15 år gamla Boschmaskin som vi i princip hittade på tippen.