11 346 läst ·
21 svar
11k läst
21 svar
Nibe F750 rinner vatten konstant från spillkopp
Det är tappvatten som det gäller inte vattnet i värmesystemet. En grej det kan vara att övertrycksventilen vid varmvatten beredaren läcker. Det är en vanlig grej.Demmpa skrev:
Jasså?S Styrtekniker skrev:
Fyller du på en skvätt vattnet manuellt i VVBn?
Pendlar trycket i VVBn mellan 0 & 2 bar?
Har du ens läst och förstått Alexsv's inlägg, (inlägg 13)?
Demmpa skrev:
Jag upplever att det finns 2 problem här. Jag kommenterar bara det första. Att mycket vatten bara försvinner. Att sen det finns problem med trycket och vatten förbrukning i värmesystemet är problem nr 2. Om inte TS fyller på sitt värmesystem med 31 liter i timmen.Demmpa skrev:
Hej! Jag har en Nibe F750 och vatten har börjat rinna ut ganska mycket, ungefär 1 liter per dygn. Jag har redan rensat spillkoppen och röret till spillkoppen. Finns det något mer jag kan göra själv, eller måste jag kontakta en tekniker? det är runt -8 grader i stockholm nu.
Har du läst hela tråden från början, set finns en del svar där hur du ska förfara för att få ett grepp på det.
Så börja med att läsa från # 1 och agera allteftersom i inläggen. Det är snabbaste vägen för dig att konstatera något.
Så börja med att läsa från # 1 och agera allteftersom i inläggen. Det är snabbaste vägen för dig att konstatera något.
Klicka här för att svara


