Vilka banker ger reporänta + påslag och kan skriva papper på att det ska fortsätta vara så?

Swedbank har nu smyghöjt tror jag men är inte säker så jag funderar om vi ska byta så vi får det på papper hur dom får höja.

Hoppas ni förstår mig :)
 
Jag undrar ungefär samma sak, fast  jag har kollat lite ränteutveckling senaste 6 månader och kan konstatera att dem flesta banker höjer inte egen rörligt ränta lika mycket som styrränta!
Min granne till exempel har fått för 6 månader sen rörligt ränta på 2,95% och då hade han fått en utav marknadens bästa möjliga räntor, idag har han 3,70%., men det är långt ifrån lika bra ränta som den på 2,95% var för 6 månader sen, då idag finns flera banker som erbjuder rörliga räntor under 3,70%.
Alltså hans rörliga ränta har gått upp exakt lika mycket som styrränta under tiden, samtidigt som vissa bankens rörliga räntor i övrigt har inte gått upp så mycket!
Det var det jag undrade, alltså hur kan man utforma avtal med banken så att en bra rörlig ränta förbli bra, utan att man måste omförhandla med banken efter varje liten räntehöjning!?

Mvh ;)
 
Hade precis samma fenomen. Tog ett tag innan jag fattade vad det var jag inte fick ihop... ::)
Tyvärr kan jag inte svara på er fråga, men är nyfiken jag med.
 
Samma sak här...
När jag tog mitt kreditiv(som ska vara samma som rörlig) så fick jag 2.85, vilket var rackans bra, nu har jag 2.6, vilket är mindre bra.

Just swedbank har det underliga att de har "bolån direkt" och "bolån" vilket skiljer sig mycket. Just "bolån" som man får när man förhandlar med bankpersonalen har gått upp mycket mer än "bolån direkt" vilket ar det de flesta tittar på och swedbank presenterar på sin hemsida. Ens inte min banktant kunde hitta räntan för bara "bolån" på deras hemsiada... :/


Jag misstänker starkt att bankerna pressar in i det sista att hålla låga räntor och "locka" folk att låna, när sedan kartellan av banker lyfter drar räntan iväg, snabbt!

 
Bolån Direkt är en nättjänst som drivs av Swedbank. Då fixar du lånelöfte, lån mm via webben och telefon. Jag har nyligen använt detta för lån på min nya lägenhet och tyckte det var en smidig tjänst.

Går du till ett Swedbank-kontor så får du kanske någon annan lånetjänst.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.