15 183 läst ·
20 svar
15k läst
20 svar
När måtten inte går jämnt ut på vägg cc 600 och takstolar cc1200?
Nästan alla takstolar står mitt för en lodrät väggregel.hangun skrev:
Men jag har två som missar, en av dom där min grymma 37kN upplagslast ligger. Där är takstolen ca 10cm bredvid väggregeln. Och med en 45x170 bärlina under hammarbandet, som det är runt hela kåken.
Nej, jag räknade inte på det, jag har känslan att det fungerar
Bra sammanfattat. Håller med. Självklart funkar inte 145 i alla lägen. Inte 170 heller. Men principen att jacka i en regel ger frihet i placering av stolarna. Istället för att placera på stolpen. Det var liksom det jag ville förmedla. Herregud..
Jodå, det hängde jag med på. Och jag håller också med i tänket.hangun skrev:
Men då folk med otroligt varierande kunskapsnivå hämtar sina idéer här så ville jag bara poängtera att dimensionen 145x45 inte är någon universell dimension som fixar allt. Har man stora laster eller stora spännvidder går det inte att förenkla så.
Du får inte ta det som kritik mot dig, utan det var bara lite extrainformaton till andra läsare.
Du visste det ju själv, glömde bara att nämna det.
Nja, du skrev ett lite för tvärsäkert uttalande om att taksolar kan placeras varsomhelst bara man har en 45x145 regel injackad på högkant, och eftersom detta är felaktigt så ville vi påpeka detta så ingen läsare skulle ta till sig felaktig information och riskera att råka illa ut.hangun skrev:
Testa att skicka PM till Mikael_L om du vill kommunicera direkt med honomhangun skrev:
Redigerat:
Klicka här för att svara