T TypRätt skrev:
Trafikförordningen 2 kap:
” [K2]10 § Sådant som kan medföra fara eller olägenhet för trafiken får inte kastas eller lämnas på en väg.

[S2]Den som förorsakat att något som kan medföra fara eller olägenhet för trafiken finns på vägen skall omedelbart avlägsna detta. Om det inte går skall han eller hon uppmärksamma andra på förhållandet genom utmärkning eller dylikt tills han eller hon låtit undanröja faran eller olägenheten.”

Här har ju kommunen konstaterat att målet inte utgör vare sig hinder eller olägenhet för trafiken. Alltså kan denna paragraf inte användas för att säga att målet inte får lämnas på vägbanan och någon annan paragraf som reglerar vad som får lämnas kan jag inte återfinna. Där av att jag anser det lagligt att lämna saker som inte utgör hinder eller olägenhet.
Fullständigt fel.
Varifrån har du fått kommunens konstaterande?
Bjuvs kommun skriver så här:
"
Tack för ditt mejl och fråga.
Man får inte lov att ställa ett mål där permanent. Risken är att det flyttas och att det blir ett hinder i vändzonen eller på gata/väg.
Du kan göra en felanmälan på Bjuvs Kommun hemsida.
"
 
Fairlane Fairlane skrev:
OK, någon med taskigt minne går kanske på det, men det räcker ju med att det finns en som har lite bättre minne och reagerar...
Spelar ingen roll. Otillåtet är fortfarande otillåtet.
 
D djac skrev:
Jag vet att de har sophämtning i Trelleborg, vad tror du?
Fortfarande inga belägg.
 
P polaris78 skrev:
Enda som snackar skit är du och några till som har svårt att förstå verkligheten och vad som är juridiskt sannolikt.. så den som borde sluta är du...

Målet hindrar inte fordon från att vända på vändplanen och då är det som tydligt för ts att ingen bryr sig om att målet står där... och verkar ha gjort det en längre tid...det spelar ingen roll vad nån som svarar på mail för bjuvs kommun tycker i frågan ... vi kan maila kungen och stadsministern också men det gör inte att nån lyckas få målet till straffbart då det inte hindrar trafik på vändplanen..

Att samtliga berörda myndigheter som ts kontaktat gör samma tolkning som dom flesta i den här tråden, så det rätt tydligt vem som har rätt och vem som har fel..

men fortsätt för all del att greppa halmstrån och gissa vidare.. kan även tipsa om skicka pm funktionen på forumet så kan du sköta dina tramsinlägg i pm med den du vill snacka med så slipper vi andra se en massa svammel som inte för ämnet vidare utan mest förmedlar din felaktiga tolkning av situationen på repeat funktion.. en lögn blir inte sanning för att upprepas ..

men för mig ligger du rätt nära att hamna på listan över ignorerade användare då du ständigt är på gränsen med förklädda personangrepp och har svårt att diskutera ämnet utan otrevligheter..

Att folk tycker olika är normalt och i såna fall rekommenderas en trevligare ton och där man sakligt framför sina argument
Struntprat. Otillåtet är fortfarande otillåtet.
 
P pmd skrev:
Poängen var alltså att ägaren av målet ganska snart får snilleblixten att målet varken är bortglömt eller borttappat.
En sådan snilleblixt leder antagligen till något slags agerande.
???
 
P pmd skrev:
Nu är ju inte lagar skrivna med predikatlogik (tyvärr, kanske) så verkligheten är inte riktigt så enkel som du tycks göra gällande.
Jodå, verkligheten är verklig.
 
tveksamt tveksamt skrev:
Om nu bara det hade funnits någon mer rimlig instans än Bjuvs kommun att fråga vad som gäller i Trelleborgs kommun…
Samma regler gäller överallt i detta avseende.
 
P polaris78 skrev:
Ja vad nån som svarar på mail i bjuvs kommun tycker ,kvittar rätt fullständigt...
Man undrar ju lite hur många kommuner som han frågat innan han hittade nån som gav ett svar som "höll med" honom... 😂

Och även om vi leker med tanken att han råkat fråga i rätt kommun och hittat en på kommunen som delar deras åsikt så kvitter det ju ,för det är fortfarande jäkligt svårt med nåt vettigt lagrum för att få polis eller egentligen kronofogde att komma ut och bära undan målet på nåt lagligt sätt och ännu svårare att klämma åt mål ägaren med nån påföljd som gör att målet inte står där igen 1 timme senare..
Ströntprat. I Malmö agerar man.
 
Det är nåt visst med den här tråden med återkommande riddare i vit rustning som regelbundet rider ut till den goda ordningens försvar.

Nu håller vi tummarna för att en kommun i nordvästra Skåne kan lösa södra Skånes problem.

Kämpa!
 
Redigerat:
  • Gilla
  • Wow
  • Haha
pmd och 4 till
  • Laddar…
Nötegårdsgubben Nötegårdsgubben skrev:
Det är nåt visst med den här tråden med återkommande riddare i vit rustning som regelbundet rider ut till den goda ordningens försvar.

Nu håller vi tummarna för att en kommun i nordvästra Skåne kan lösa sydöstra Skånes problem.

Kämpa!
Sydöstra?! Hrmph...
 
  • Älska
  • Gilla
hovapettson och 1 till
  • Laddar…
Rättar givetvis detta nesliga påhopp! Sådana geografiska felaktiga påståenden ska ingen behöva tåla!
 
  • Gilla
  • Älska
polaris78 och 2 till
  • Laddar…
Fairlane
S StefanMJ skrev:
Spelar ingen roll. Otillåtet är fortfarande otillåtet.
Det måste kännas fint att alltid kunna dra till med den frasen när inget annat försvar fungerar...

Påståendet var alltså att TS kunde lämna in målet som upphittat och folk var så glömska så inget skulle kunna koppla det till TS tidigare anmälningar och insändare. När jag påpekade att det räckte med att någon var vaken och gjorde kopplingen så återfaller du alltså till "otillåtet är otillåtet".

Hur är det med egenmäktigt förfarande? Tillåtet eller otillåtet? Glöm nu inte att otillåtet är otillåtet även om det gäller egna förslag.
 
  • Gilla
  • Haha
StefanMJ och 3 till
  • Laddar…
S StefanMJ skrev:
Samma regler gäller överallt i detta avseende.
Så varför gäller Bjuvs kommuns tolkning över Trelleborgs?
Eller polisen som inte heller tyckte att det var något ärende att hantera? Då bör vi ju snarare dra slutsatsen att det är tillåtet överallt.
 
  • Gilla
pmd
  • Laddar…
D
Nötegårdsgubben Nötegårdsgubben skrev:
Rättar givetvis detta nesliga påhopp! Sådana geografiska felaktiga påståenden ska ingen behöva tåla!
Ja, det var grovt, för att illustrera skillnaden så länkar jag till en jämförelse av dialekterna.
 
  • Haha
Nötegårdsgubben
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.