Hej,

Vår skorsten har tre pipor, 1 stor och 2 mindre. De mindre används för toalett och braskamin på entréplan och den stora går till källaren där det har suttit en gjutjärnsspis. Denna spis är nu borttagen och pipan skall inte användas nu men kanske i framtiden.
Kan jag sätta upp gips runt den fula murstocken i källaren för att gömma den, vilket innebär att sotaren inte kommer åt att sota denna pipa, eller blir det problem? Det jag tänker främst på är att jag inte får eldningsförbud på hela skorstenen om han inte kan sota alla pipor.

103_0314_small.jpg
 
Mitt förslag:
Sätt upp gips men sätt även dit en renslucka så att det inte samlas vatten/kondens.
Ring dock sotaren först, de har inte så mycket att göra nuförtiden och är för det mesta tillmötesgående.

BAS
 
Får du klä en murstock??
 
ejwbegysv skrev:
Får du klä en murstock??
Detta är i källaren men på entréplan och övre plan är de inklädda. Varför skulle man inte få det?
 
Håller med om att renslucka är vettigt. Det behöver stå lite på glänt så du får drag igenom pipan för att torka ev. fukt. Alltså bör du inte klä in så det blir helt tätt. Och sätt gärna en huv på skorstenen oxå så du slipper få ner regn och snö i piporna (om du inte eldar så mycket i braskaminen att du håller murstocken varm för jämnan).
 
Har ringt sotaren. Han såg inga hinder att sätta igen med gips. När jag nämnde en inspektionslucka så sa han "jo, det kan väl vara bra" men tydligen inget som krävs.

Jag kommer nog sätta en inspektionslucka (om de inte är för jäkla dyra) samt en ventil där det sitter en idag.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.