Hej
Håller på och renoverar neder våningen och ska sätta in en kamin mot befintlig murstock.
Har tidigare varit en oljepanna installerad på motsatt sida om stocken som nu är igensatt och jag har öppnat på den sidan jag ska installera kamin på.
Antog att jag behövde mura lite för att det skulle bli bra men har stött på bekymmer.
- Det går ner en pipa innanför och en på sidan om där jag ska installera kamin
- Den till höger har inget utlopp uppåt utan är som ett hålrum
- Det bakre hålrummet har inte heller någon pipa utan den har gått upp i helstenspipan närmast mitt nytagna hål
Jag vill att det ska bli så stabilt som möjligt då det vilar 10 meter murstock på denna botten delen.
Anledningen att jag har öppnat så mycket var för att högst upp i min öppning var en gammal upptagning där man borrat ut på andra sidan för en ny panna på 70-talet, troligen har man samtidigt satt igen lite halvdant för dessa hålrum jag nu gjort fria.
Vad är bäst fylla dessa hålrum med sand, gjuta igen dom eller bara strunta i dom och mura upp väggarna så det blir en helstens kanal där jag vill ha den?
