Hur monterar man ihop fönsterspröjs enligt nedanstående bild på bästa sätt så att dom sitter ihop ordentligt? Spika, stifta, limma...eller nåt annat? Såg en video på youtube där man verkade stifta med en liten spikpistol. Jag provade detta men det höll inte ihop särskilt bra. Ge mig gärna tips.

Omonterade fönsterspröjs i trä ligger korsade och visar sammanfogningen som ska förstärkas.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Finns det ingen kunnig fönstersnickare här som kan svara på hur man fäster ihop den här typen av spröjsning? :thinking:
 
Limmas måste det, att stifta det där är inte lätt.
Om man har en sågklinga med liten diameter så skulle man kunna såga ett spår i alla ändarna, inte så djupt så att det syns i kanterna. Sedan limma in en skiva i spåret. Det skulle förstärka det där ordentligt.
 
Microkatten
I denna tråd finns en länk till ett dokument om bl.a. olika spröjsmöten. Servern verkar dock vara nere (i skrivande stund) så jag klipper in en bild från lämpligt avsnitt:
Diagram visar tre typer av spröjsmöten vid fönsterkonstruktion, inklusive traditionellt, maskintillverkat och en variant av V-möte.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Fadai
  • Laddar…
Tack så mycket. Nu blev jag genast klokare. Det där dokumentet skulle jag verkligen behöva läsa mer av. Måste googla lite
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.