3 784 läst ·
10 svar
4k läst
10 svar
Mellanrum dosa gips
Medlem
· Norrbotten
· 3 390 inlägg
Gipsbruk om det är något större hål och sedan vanligt spackel för våtrum för att få det slätt. Tätskiktet och sedan kakel kommer väl utanpå det hela.Ulf_35 skrev:
Nu är jag bara lite petig, men man ska inte ha vanligt torkande sandspackel eller våtrumsspackel under keramisk belägging. Det skulle garanterat inte bli några problem på några kvadratcentimeter som i det här fallet (även om det egentligen inte alls behövs spacklas så noga), men det händer att jag kommer till ställen där folk har spacklat stora ytor med vanligt spackel, och då är det bara att riva ner och göra om.norrbottenstorpet skrev:
Erm. Korkad fråga. Men, varför inte "vanligt spackel" och vad händer om man inte river ned och gör om? Och vad ska man ha istället?jon_h skrev:Nu är jag bara lite petig, men man ska inte ha vanligt torkande sandspackel eller våtrumsspackel under keramisk belägging. Det skulle garanterat inte bli några problem på några kvadratcentimeter som i det här fallet (även om det egentligen inte alls behövs spacklas så noga), men det händer att jag kommer till ställen där folk har spacklat stora ytor med vanligt spackel, och då är det bara att riva ner och göra om.
Vanligt spackel är jättesvagt och tål bara att bära färg eller tapet. Plattorna löper stor risk att släppa om/när det blir spänningar i underlaget.
Istället ska man ha ett cementbaserat eller gipsbaserat riktigt spackel.
Som kuriosa kan nämnas att underlaget före plattsättning ska klara en hållfasthet på minst 0,5 KPa, vilket motsvarar cirka 2 ton på en yta av 20x20 cm. Det kommer du inte nära med vanligt målarspackel.
Istället ska man ha ett cementbaserat eller gipsbaserat riktigt spackel.
Som kuriosa kan nämnas att underlaget före plattsättning ska klara en hållfasthet på minst 0,5 KPa, vilket motsvarar cirka 2 ton på en yta av 20x20 cm. Det kommer du inte nära med vanligt målarspackel.
Klicka här för att svara