Jag står i valet och kvalet om vi skall ha dörrhandtag i mässing. Huset är i gammaldags stil. Jag har hittat snygga mässingshandtag men funderar om vi då även måste ha andra detaljer i mässing eller om man kan blanda ?
T.ex. kranar vill jag inte ha i mässing. Fönsterhakarna blir inte heller i mässing.
 
Jag tycker det låter för meckigt att göra allt till mässing. Hitta handtag som ni gillar och kör dem konsekvent i mässing. Det blir bra!
 
Självklart kan du blanda!
jag hade samma fundering som du när jag skulle välja nya dörrtrycken till vårt gamla hus. Jag har valt kromfärgade trycken med svart handtagsdel. Jag har mässinglampor, skåp med mässingsbeslag, toarullshållare i mässing och det ser helt okey ut..
Däremot är det snyggare, tycker jag, att ha lika dörrtrycken i hela huset. Ytterdörren kan förstås ha ett annat.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.