Vi kände oss väldigt modiga och hippa när vi målade om sovrummet i mörkblått. Tyvärr var inte ljusinsläppet tillräckligt så rummet blev som en grotta och vi är inte nöjda. Vill därför måla om till en ljus färg, typ lingrön/ljusgrön eller någon annan sober pastell. Men HUR gör jag detta enklast Och snabbast?!

La så mycket tid och energi senast på att riva flera lager gammal tapet, slipa, sätta upp renoveringstapet, grundmåla och sen slutligen måla mörkt senast och tyckte ändå inte att resultatet blev perfekt. Därför skulle jag gärna vilja typ måla väggen vit 1-2 gånger och sen i rätt färg. Men blir det bra? Kommer den mörka färgen blöda igenom?

Tar tacksamt emot tips och förslag, och gärna billiga färger/lösningar.
 
Två gånger med en kvalitetsfärg täcker garanterat.
 
Stefan N Stefan N skrev:
Två gånger med en kvalitetsfärg täcker garanterat.
Två lager av den färg jag vill ha eller som vit grund/täckfärg?
 
thomas33 thomas33 skrev:
Plus testade [länk]
Täckningsförmåga och yta;
Nordsjö: Juryns favorit på grund av god täckförmåga, jämnt helhetsintryck och fin gräng
Hmm detta är ju från 2016, tänker att det kanske kommit något nytt sen dess?
 
Tack! Jag är ändå orolig för att vår väldigt mörka väggfärg ska blöda igenom.. satsar ju gärna på kvalitetsfärg om den verkligen täcker.
 
Hej hur gick de?
Det ska täcka om man målar ordentligt 2 lager. Med kvalitetsfärg
 
Har inte orkat ta tag i det än, den kom en bebis emellan :)
 
Jaha okejgrattis
 
N Nattmacka skrev:
Har inte orkat ta tag i det än, den kom en bebis emellan :)
Jag är nyfiken på vilken slags mörkblå färg du målade med.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.