Nej... men verkar funka som vilken dimmer styrning som helst.
Typ Knx , Dali mm
Helvar har nått liknande.
 
Jag har installerat en Grafik Eye QS. Mina erfarenheter är följande:

Enkel att installera och använda.
Mycket bra funktioner.
Den kan styras via fjärrkontroll eller mha styrsystem såsom Crestron, RTI, AMX mfl. Kör själv RTI. Fungerar klockrent.
Det finns en PC-programvara från Lutron där du kan programmera dina scener och mycket annat. Enkel men med gammaldags gränssnitt.

Det finns ett stort problem med produkten som är bra att känna till. Den är otrolig känslig för vilka laster (lampor) och framförallt vilka transformatorer som du har till dina anslutna spottar. Har prövat med ett antal olika fabrikat men har fortfarande problem med brum och surr ifrån enheten. Surret och brummet varierar i volym med hur mycket du dimmar varje last.

Detta är ett känt fenomen som finns på både 110 och 220 versionerna. På nätet finns ett antal olika forum som tar upp problemet.

Lösningen är att installera enheten i ett skåp eller i källaren så du slipper höra oljudet. Själv har jag installerat den i vardagsrummet och får konstant höra från hustrun att hon är irriterad över oljudet.

Du får gärna återkomma om du har några andra frågor.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.