7 529 läst ·
76 svar
8k läst
76 svar
Löneväxla eller amortera?
Du skriver att amortering har många "parametrar" - du glömmer att så även är fallet för löneväxling. Du vet t.ex. inget om vilken avkastning eller FÖRLUST du kommer att ha eller hur skatterna kommer att utvecklas. Du vet inte heller om du kommer att nå pensionsåldern - varför det kan vara bra att göra så att efterlevande får ut pengarna om du löneväxlar större summor...Reyhn skrev:
Vilket är bäst - löneväxla eller amortera?
Hur räknar man ens på vilket som är det smartaste alternativet?
Låt säga att jag har X kronor före skatt att spendera, över en tid på Y år, med ett bolån på Z kronor.
Vid vilka värden på X, Y och Z är det ena alternativet bättre än det andra?
Löneväxling är enklare att resonera kring. Man får 6% mer och betalar skatt när man tar ut sin pension, vilket gör det ganska lätt att räkna ut hur mycket pengar det blir över tid.
Men amorteringen har för många parametrar. Räntor som ändras med tiden, bolånets löpande minskning, inkomstskatten på amorteringen... Vilka antaganden är rimliga att göra?
Är det nån annan som har funderat på det här? Hur tänkte ni?
På din fråga finns inget "rätt svar" förutom att du måste säkerställa att du inte löneväxlar så att du får en lön som ligger under taket för avsättning till den allmänna pensionen.
Amortering minskar å andra sidan alltid dina risker.
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Amortera extra eller fondspara?
Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m. -
Har ni dragit ner eller slutat att amortera på ert bolån?
Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m. -
Dilemma, amortera eller nytt värmesystem
Värme allmänt -
Att amortera eller inte...
Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m. -
Spara eller amortera i dagsläget?
Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m.