1 455 läst ·
8 svar
1k läst
8 svar
Ljusaste/mörkaste möjliga trallmaterial?
Jag tänkte bygga ett litet trädäck på min balkong. När jag tittar på olika konstruktioner på nätet så använder väldigt många virke som är brunt, grönt eller grådaskigt. Personligen så skulle jag dock vilja ha ett så ljust trädäck som möjligt. Vilket material borde jag hålla utkik efter då? Kärnved har jag hört ska vara the shit, men att denna eventuellt kan gråna med tiden. I denna artikel på Byggahus.se så nämns också att det egentligen går "utmärkt att använda obehandlad furu som trallgolv". Antar att det fortfarande är kärnfuru vi pratar om här?
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 46 160 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 46 160 inlägg
Man bygger trallen i rutor om t.ex. 80x80 cm som man lägger bredvid varandra, sen kommer väggarna och räcket att hålla dem på plats.
Se https://www.byggahus.se/forum/threads/vilka-golvplattor-till-balkongen.299137/
Se https://www.byggahus.se/forum/threads/vilka-golvplattor-till-balkongen.299137/
Inte regnskyddad alls. Den ligger helt utan något tak eller sidoväggar. Jag hade tänkt lägga en regelgrund och sedan borra fast plankor på detta, som en vanlig altan, så att ta bort den varje vinter är inte aktuellt.BirgitS skrev:
Jag tycker att typ allt tryckimpregnerat virke är grått eller grönt från början. Har inte sett någonting annat på de stora byggvaruhusen i alla fall.Nyfniken skrev:
Det ser lite för syntetiskt ut i mitt tycke.K Keld skrev:
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Omöjliga skruvar vid bortmontering av köksskåp
Inredning -
Hur är dessa bolåneräntor möjliga?
Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m. -
Hur förstärka vägg på enklast möjliga sätt?
Byggmaterial & Byggteknik -
Hur skapa enklast möjliga värmepump till befintlig vedanläggning?
Värmepumpar -
HJÄLP!! Omöjliga råttor - hur fånga ??
Gifter, farliga byggmaterial & skadedjur