X
Jag har ett avluft spirorör 160mm ca 2.5m mellan ftx och utbås och upptäckte (klantigt) efter montering o igångkörning att det låter ganska mycket från det (utifrån) när man kör på normalläge på fläktarna.

Min tanke är nu att ljuddämpa del av spiroröret genom att såga upp utrymmet mellan den tjockare lindningen (gulmarkerat i bilden ) med sticksåg, ca 60cm i längd o sedan vira runt ett nät (Bredd: 60 cm, maska: 20 mm, tråddiameter: 0,7 mm) https://www.biltema.se/fritid/tradgard/stangsel/staket/varmgalvaniserat-nat-2000017305 sedan runt det vira runt en fiberduk https://www.biltema.se/fritid/tradgard/plantering/fiberdukar/fiberduk-15-m2-2000019384
Och runt det 95mm isolering, i likhet med den brunzell gjorde http://www.brunzell.com/projekt/solfangare/steg8.htm

Vad tror ni om det? Kan man behålla något av strukturen i spiroröret genom att göra så ? Kommer det funka? Blir nog svårt att sätta dit en fast ljuddämpare, man skulle kunna sätta dit en flexibel men vet inte om den är tillräckligt effektiv.
https://soliduct.se/fl-160-1200-plast.htm
 
  • Spirorör i metall med gulmarkerade delar där användaren planerar att ljuddämpa.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Rulle av galvaniserat nät och fiberduk för ljudisolering av ventilationssystem.
Jag är rätt säker på att flexibel ljuddämpare är en bättre lösning än ditt hemmabygge.
Dämpare troligtvis bättre och är luft-tätt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.