Jag har fastnat för dessa billiga LED-stripes som finns att köpa på ebay och funderar på om det går att använda såna som skrivbordsbelysning? Jag har några skåp drygt 45 cm ovanför mitt skrivbord och vill ha någon smidig belysning under skåpen som lyser ner mot skrivbordet.
Finns det några LED-stripes som lyser tillräckligt mycket? Den bör vara minst 2 meter lång, men 5 meter gör ju inget.
 
Jag har gjort detta till ungarnas skrivbord i lekrummet. Det blev över förväntan i ljusstyrka och ganska mjuka skuggor. ImageUploadedByByggahus.se1396814244.164769.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

(kul att de håller skrivbordet så städat).

LED-listen kommer från Jula, http://www.jula.se/led-list-3-m-900lm-423313
 
MaxPax skrev:
[länk]
Har du själv den du länkar till? Bör man kanske ha White istället eftersom det är till arbetsbelysning?

Sen så undrar jag om stripsen verkligen är så energieffektiva, trots LED. Den du länkar till drar 72W. Det är som om jag skulle ha två 36W lysrör och det är ju på tok för starkt på 45 cm höjd!
 
Redigerat:
M
Nej jag har den inte. Länkade just för längden (5m) och att den kan klippas till ungf. den längd man vill ha. Så man kan väl då räkna 14,4 W per meter. Färgtemperaturer är väl personlig preferens då för jag vantrivs i vitt kallt led-ljus men trivs i den varmvita 2700-3500k även som arbetsljus.
 
largab skrev:
Köp list m relativt hög effekt och en 12 v dimmer. Då kan enkelt variera ljusstyrkan. Dimmer typ denna
[länk]
Låter som ett bra förslag.

Är dimmern istället för en transformator eller måste jag ändå köpa en transformator?
 
Jovisst. Om du ska ha 5 meter 14W LED-stripp på max effekt så går det åt ~70W.
Det står 110-220V på den du länkade till. Här har vi ju egentligen 230V (specen säger 207-240V med toleranser).
Men man brukar ju slarvigt säga 220 ....
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.