Hyllan ska gå som ett L lägst väggen där hyllplanet ska lysa och kunna skifta med olika färger. måttet är ca H x B x L 750 x 1630 x 100 på ryggen av L ett och 750x800x100 på foten. det kan krisa lite på lägen efter som ett badkar ska få plats.
RGB LED som skiftar är jag helt klart med.
Har kollat på glaskakel men är skeptisk, förutom att det är dyrt är de också en film på baksidan som förhindrar att ljuset sprider sig schysst.
Det finns även glasbetong som är frostade som skulle funks, men jag är osäker på hur jag fäster dem, det är i ett badrum så det ska var tätt också.
Eller ska jag gå till en glasmästare och be om x antal frostade glas bitar?
Har sett att transparent silikon ofta gulnar efter några år, hur är det med vit silikon, skiftar den färg också?
Alla tips är ju guld värda för mig. Jag valde badrum för det är där den ska var men finns det andra delar i forumet man kan posta för att få tag i någon med mera erfarenhet.
Kommer att skicka upp en film på youtube och ritning när jag är klar med badrummet .