Stefan N Stefan N skrev:
Men hur långt kom du ner? Du har ju inte en ispropp två meter ner om
Stefan N Stefan N skrev:
Men hur långt kom du ner? Du har ju inte en ispropp två meter ner om man så säger.
Svårt att veta hur djupt röret går. Kan bara se att det viker av lite ner i backen. Hade lätt över 2m rensspiral ner i röret iaf.
 
L Luffargrund skrev:
Ja det är ju frågan om det är det. Körde ner en rensspiral och vispade runt lite ([länk]). Lyckades komma en bit ner/in i röret men man såg som hur det kom upp något löv och vattnet som står blev lite skitigare men vattnet rann aldrig undan. Säkert en samlats jäkla massa skit där nere under åren i kombination med ispropp. Funderar på om man kan köra grovdammsugaren och suga ut vattnet och då kanske man får med sig något skit upp?
Det är ju skit eller is eller båda, jag har ett dagvattenrör som alltid får isplugg i kröken under marknivå. Finns en avloppsrensare du kan köpa och koppla på högtryckstvätten, det borde lösa problemet om det bara är skräp. Är det is så sätt en utanpåliggande avledare på backen tills det är frostfritt klimat.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.