38 868 läst ·
257 svar
39k läst
257 svar
Låna ut bilen - kronofogden beslagtog och sålde
Skriv till kronofogden och fråga hur du ska göra. Spara sedan mailenRoTe skrev:
Jag tog upp detta i en annan tråd, en nära bekant har ett barn som snart är i moppeåldern och jag tänkte sponsra ett fordon åt denne för att få lite frihet på landet. Är detta bara rent ekonomiskt självmord eftersom endera föräldrarna eller kronofogden kommer ta fordonet? Att jag står som ägare verkar inte ge något skydd alls.
Mycket möjligt att det gör, men jag har stort bilintresse och det händer att jag inte har koll på grejerna direkt så om någon mot all förmodan skulle stjäla nåt så är det möjligt att det går veckor innan jag upptäcker. Då är det alltså tjuvens tillgång.Unikt namn skrev:
Kfm mäter sannolikt inte ut en bil som rapporterats stulen. Få målvakter lär anmäla b
Så har detta hänt någon annan stans?
Finns inget i denna historia som pekar på att stulna bilar skulle bli utmätta av KFM som tjuvens tillgång.RoTe skrev:
Så har detta hänt någon annan stans?
Om man är bortresta några veckor kanske man inte ens hinner märka att ens bil är stulen.Unikt namn skrev:
Men jag skrev ju precis att jag inte har koll på om bilen är stulen, är du inte läskunnig?Unikt namn skrev:
Jaha? Jag lånade en gång min systers bil i tre veckor då jag krockade min i en viltolycka och hon inte behövde sin. Som tack fick hon en nyservad bil tillbaka och jag fick lite ersättning från mitt försäkringsbolag då jag valde bort hyrbil.P Pin skrev:
Tur för henne och dig att bilen inte beslagtogs under tiden då. Men det krävs ju ett par saker för att det ska ske.RoTe skrev:
1. Obetalda skulder
2. Att du blir stoppad av polis och fogde
3. Att bilen anses vara i hennes besittning (det är väl den sista punkten vi främst diskuterar)
Nu hade de ju kunnat beslagta din bil istället efter att fb låtit reparera den…
Som någon skrev i tråden, ge eller låna inte ut till någon med stora obetalda skulder. Ett svart hål där allt går till fogden.
