Jasså? Det senaste är att man får byta mellan dimmer och traditionell strömbrytaren (så länge inte dimmer kräver nolla).

Får man byta mellan tex ett infällt enkeluttag till ett utanpåliggande fyrvägsuttag?

Edit: korrigerat stavfel, ordet fick en helt annan innebörd.
 
Redigerat:
Att rätta till en felaktig installation måste väl ändå vara behörighetskrävande då du egentligen är tillbaka på ruta ett.

OT: Tydligen har man ändrat(?) ordalydelsen något och en dimmer anses numera vara en elkopplare, likställd en traditionell strömställare.
 
D Dotis skrev:
Nr 1. Finns i vardagsrum, varav uttagen är jordade.
Nr 2. Finns i kök, varav uttagen är ojordade.
Nr 3. Finns i hall, varav uttagen är ojordade.
Det var udda. Hur kommer det sig att alla uttag vardagsrummet har skyddsjordats, men inte kök och hall?
Det verkar vara läge att låta någon se över detta.
 
Bra fråga.. Det är en gammal 40-talslägenhet, enrummare. Även lite blandat med infällda och utanpåliggande uttag.

Edit:
Rummet och hall är ojordat. Endast kök och badrum har jordade uttag.
 
Det låter mer naturligt. Så din bild 1 i första inlägget visar vardagsrummet med ett ojordat lamputtag med krontändning? Du skrev jordat i det inlägget. Är vägguttagen i dessa rum skyddsjordade eller ojordade? Jag kan inte råda dig till någonting utan att få allt detta 100% klarlagt. Beskriv rum för rum för de tre lamputtagen du vill byta.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.