Vi håller på att lägga om taket på ett hönshus. Vi är totala nybörjare men tänkte att det kunde vara ett bra projekt att lära sig av. Vi har fått upp ny takpapp, trekantsläkt, ströläkt o nockbrädor men vi har lite bekymmer med att få till avståndet på bärläkten. Då vi använder oss av gammalt tegel vet vi inte tillverkare och därmed inte dess rekommendationer.
Vi har först satt läkten så att regler ligger som det ser ut att ha legat tidigare (335mm), baserat på smutsranden. Men tycker då att det blir en glipa där regn/snö/smuts kommer in, se 2 första bilderna.
Vi har även testat ha lägga dom tightare, utan springa (310mm) men då hamnar inte falsen/hörnen i fas, se nästa två bilder.
Vilket, om något är rätt/bäst? Någon som kan ge oss råd.
Tack!
Två rader av gammalt tegeltak med synlig glipa mellan plattor på träställning visar felaktigt avstånd.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Gammalt tegel på takläkt med synlig glipa mellan plattorna, mot en bakgrund av takpapp.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Åldrat tegeltak med synlig smutsrand indikerar tidigare läktavstånd, glipa synlig mellan tegelpannor.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Takreparation med gammalt tegel och synlig takpapp, spår efter tidigare läktavstånd syns på teglet.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Peter_K
  • Laddar…
Spontant tycker jag de ligger för tätt på den sista bilden och för glest på bild nr 2. Man kan inte alltid utgå från smutsranden om pannorna legat på ett annat tak. Taklutningen är en faktor som man bör ta hänsyn till också.
 
Jag håller med. Första är för gles ochandra för tät. Men ofta anpassar man ju för att det ska passa på taket. Så man accepterar att det inte blir perfekt avstånd. Det ska vara lite glipa i hörnet, men inte så stor som på första bilderna. Även om båda varianterna antagligen kommer att funka.
 
Har för mig att jag sett hur man lägger ut ett antal pannor på rad och bredd på marken och sedan mäter och räknar från detta. Hittar inte dit nu vid en snabb sökning men sök runt lite bland de som säljer begagnat taktegel så borde de ha läggningsanvisningar.
 
Ser ut som Vittinge dubbelkupigt. Du hittar anvisningar på Moniers hemsida.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.