Hej!

Imorgon får jag en leverans virke som jag kommer behöva lagra en tid det är mestadels lönn, ek och bok samt ett par skivor björkplywood. Hur ska man bete sig för att det inte ska bli propellrar av alltihop?

Mvh
Carl Magnus
 
Du måste lägga det så det kan torka jämnt och hålla samma temperatur. Det slår sig om det blir olika fuktigt på olika sidor. Du kan också vända dem med jämna mellanrum.
 
Okej =) ska man måla ändträet med något?
 
Jag lagrar virke på olika ställen, ute och inne. Min metod är att skruva ihop ramar som jag lägger virket i. Sedan kilar jag fast det så att det inte kan röra sig.
Fungerar utmärkt, virket till ramarna kan var enkelt och med fogsvans och skruvdragare är bygget enkelt.
 
asgo skrev:
Jag lagrar virke på olika ställen, ute och inne. Min metod är att skruva ihop ramar som jag lägger virket i. Sedan kilar jag fast det så att det inte kan röra sig.
Fungerar utmärkt, virket till ramarna kan var enkelt och med fogsvans och skruvdragare är bygget enkelt.
Men vad händer när du väl tar bort virket ur sin fastspänning?
 
Är virket väl torrt håller det formen.
 
Kom på att jag kan visa en bild.
Torkning.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Jag har hängt upp en stor planka i taket där den har torkat. En bit har jag tagit så den når inte riktigt fram till sista ramen men den är så torr nu så det gör inget.
Undre balken i ramen är löst ilagd så jag kan ta ut eller ligga in virke efter behov.
 
Nu ligger högen i snickeriet =)
Ska försöka få upp allt på stället ikväll och kila det. uploadfromtaptalk1365778057974.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Jag blir lite fundersam kring det där med att låta torkat virke acklimatisera sig i spänn. Det är viktigt att luft kan cirkulera runt det så fuktkvoten stabiliserar sig mot omgivningen så det är nödvändigt att ströa ordentligt. Om virket vill rör sig lite är det väl bara bra att det gör det då så att man efter bearbetning får stabilare trä?
När det gäller att torka virke är det en annan sak. Där vill man hålla det på plats i görligaste mån.
/B
 
Det måste kanske bero på vad man menar med torkat virke. Utomhustorkat virke betraktar jag inte som torrt, det brukar slå sig när det kommer in i värmen. Om det får torka färdigt inomhus blir det bättre men jag har förstått att det inte får hetsas för mycket. En planka på 20 mm brukar gå på en månad om jag håller ner fukten i lokalen.
Om jag lägger flera bitar i spänn ströar jag naturligtvis mellan. Kilarna är inte speciellt breda, kanske 50 mm så dom hindrar inte i någon större utsträckning.
 
Jag har gjort såhär så länge. Hoppas detta blir bra. Har fått upp ungefär hälften.

Påverkar torrbollar virket negativt? Har 3st i verkstaden för att förhindra fukt på verktyg osv.

uploadfromtaptalk1365938751715.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Mvh
Carl Magnus
 
Välordat. Men du har inget som håller de översta virket på plats?

Torrbollar är nog bra men du har betydligt bättre koll på läget med en avfuktare. För torr luft är inte bra, inte för fuktig heller.
 
Bör jag lägga något tungt ovan på det översta virket eller ska jag kila det på ditt sätt?
 
Jag skulle föreslå ngot i den stilen. Du ser ju om det börjar röra på sig så att du måste hitta på något annat.
 
  • Gilla
ringlekens
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.