Köpte lägenhet och har nyligen flyttat in. Det läcker kraftigt under diskhon. Vi trodde att det var på grund av stop i rören men vi har rensat och gjort rent. Vi kan inte se att det är vatten kvar i rören.

Vet någon vad som kan vara fel? Ska det vara packning på andra röret som bild 2 ska sitta ihop med?
 
  • Vattenläcka under diskho markerad med röd cirkel, synlig vattenansamling och redskap i avloppet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
ådal
  • Laddar…
Är detta ett skämt? Det går ju en skruv rakt silens bottendel i filmsnutten. Klart det läcker.

Röret på bild 2 har en svart o-ring i änden som är det som tätar teleskopröret. Kolla så att den inte är trasig

Det sprutar så mycket vatten att det är svårt att se exakt var läckan är. Slå på kranen lite försiktigare så att du kan se var vattnet kommer ut. Se också till att torka upp ordentligt, det där är tillräckligt med vatten för att skapa en vattenskada i ett kök
 
  • Gilla
Härryda2015 och 2 till
  • Laddar…
Ser ut som skruven som håller fast vattenlåset mot diskhon har dragits för hårt/mycket så att den gått igenom plasten. Det kanske inte är där det läcker men plasten ser ut att ha deformerats så att det inte håller tätt.

Deformerat plastvattenlås under diskho med synlig skruv och läckage, indikerande överdragen skruvförspänning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
ådal
  • Laddar…
Claes Sörmland
Ska vi gissa att säljaren rengjorde rören vid avflytt, slarvade bort VVS-skruven och fick den briljanta idén att dra en träskruv från handfatet rakt igenom rören?

Köp en ny rördel och skruva dit med originalskruv. Kostar några hundralappar så är problemet löst och du slipper interagera med säljaren.
 
  • Gilla
toolman77
  • Laddar…
Krilleman
Överdraget med fel skruv "delux".

Såhär borde underdelen se ut i original:

Bild av underdelen av ett handfat med korrekt monterad avloppsrörskoppling och vattenlås.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Claes Sörmland
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.