Hej,
Vi flyttade in i vårt nya hus i våras och har haft fullt upp med annat tills nu. Fanns en mindre bastu i huset i källarplan, i anslutning till tvättstuga.

Har inte varit så involverade i bastun och har väldigt dålig koll på sånt.

Värmningen består av en vedeldad kamin.

Så är lite sådär, var ska man börja kolla av så att allt fungerar som det ska? Tänker typ kaminen, och våtrum och sånt så man undviker fuktskador framöver. Vet inte riktigt var man ska börja.
 
Är väl inget att tänka på så. Är pipan sotad och utan synliga/uppenbara skador och aggregatet har inga hål i brännkammaren så är det väl bara att provelda... vedeldat har i grund och botten god ventilation basert på att ugnen drar mycket luft. Knappast et problem att använda så som den är. På sikt kan man då försöka att sätta sig inn hur den är byggd och om man eventuelt vill göra ngt med det.
Mvh
Sakke
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.