43 907 läst ·
106 svar
44k läst
106 svar
Köpt begagnad vedpanna och kastat pengarna i sjön
Jag undrar vad kommunen utdömer för straff om nya vedpannan används? Kanske bara är någon 100-lapp? Kanske är förmildrande omständighet t.ex. kall vinter och man riskerar hela sin familjs hälsa genom förfrysning. Blir dyrt för kommunen med sjukvård att behandla alla förfrysningsoffer. Billigare för kommunen att kommuninnevånaren använder sin vedpanna.
Medlem
· Västernorrland
· 11 692 inlägg
nyfiken jag också........jag har monterat in panna och pelletsbrännare och en jättegammal kamin i vardagsrummet som sitter i en pipa som aldrig är använd och jag sotar själv och har avsagt mig allt sånt..........Man kanske blir fängslad?A Arnodt skrev:
Har inte anmält ett dyft och kommer inte att göra heller.
Om något händer så kommer ditt försäkringsbolag att ha synpunkter, inte kul om det blir en totalskada vilket det ofta blir vid brand.S Stefan1972 skrev:
Medlem
· Västernorrland
· 11 692 inlägg
Jag säljer kökspannor och regeln är att vid utbyte att den "nya" skall vara likvärdig eller bättre än den gamla avseende verkningsgrad och CO. Panna mot panna är ingen väsentlig förändring och behöver inte anmälas till kommunen. Men vet att det problematiseras mer ju längre ut i skogen kommunen ligger.
För att sotaren har ett tillsynsansvar, sotaren sätter inte käppar i hjulet medvetet, om han inte anmäler så kommer han inte utföra arbetet fortsättningsvis.E EyEr0n skrev:
Blir trots all idioti jag läst här fortfarande förvånad av antalet 'killgissningar' och rena drömmar från personer som inte har någon som helst koll på vad som gäller enligt PBL eller BBR.
För TS: Om kommunen gör rätt så måste du köpa ny/annan panna, finns inga kryphål.
Se till att ha en elpatron i ena tanken för om de mot all förmodan skulle bli problem med kommunen så kan du hänvisa till att du värmer med el. Och sen elda ändå. Finns inget värre än påhittade miljöpoliser som tror att allt blir bättre av att kassera det om redan finns och tillverka nytt.
Jäfla trams !
Pannan satt i din bekantas hus och det var ingen som klagade, när du flyttat in pannan hos dig så ska dom bråka
Pannan satt i din bekantas hus och det var ingen som klagade, när du flyttat in pannan hos dig så ska dom bråka
Hej!A Angelica87 skrev:Hej!
Jag bor i hus med en vedpanna Etna duo i källaren. Tror den är från 1983. Acktankar saknas.
En kompis rev för ett tag sedan ut en Atmos DC 35 SF. Jag köpte den av honom plus acktankar. Jag betalade även en hel del för att ta upp ett hål i husgrunden, köra in panna och acktankar och sedan mura igen hålet.
DUM SOM JAG ÄR så tänkte jag inte på att kommunen kanske skulle ha synpunkter på detta. Jag hade naivt trott att jag gjorde något bra ur miljösynpunkt, genom att skaffa en vedpanna som är drygt 20 år yngre samt även skaffat acktankar. Men nej, kommunen säger att jag måste kunna visa papper på att pannan jag installerar har en verkansgrad på minst 87%, annars blir det avslag. Detta enligt Boverkets regler. Jag ringde Atmos och de uppgav att för modellen jag köpt är verkansgraden bara 82%.
Effetkten hos Etna Duo är 25 kw, vilket skiljer sig för mycket från effekten hos den nya pannan, därför måste de nya reglerna följas. Som jag förstår det så hade allt varit okej om gamla och nya pannan hade haft samma effekt eftersom det då inte skulle räknas som en väsentlig förändring av eldstad.
Vad kan jag göra? Finns det något kryphål i regelverket jag kan använda mig av? Eller något sätt att öka verkansgraden på nya pannan?
Eller bara inse att det är kört och att jag måste köpa en helt ny vedpanna?
Nu ska du få ett råd av en gammal skorstensfejare!
Ring sotarn och be att få din panna sotad och sen vips så har du kommit runt systemet och din panna är med i systemet och godkänd!
Mvh Sotarn