Hej, behöver pumpa sjövatten 100m uppförsbacke. Har tidigare haft en hydrofor som fixade det fint. Vattnet är för bevattning men också reservvatten till huset när brunnen sinar. Jag har köpt en likadan pump som nu inte orkar hela vägen upp. Tror att det ska fixa sig om jag tar samma start och stopptryck och kopierar. Nu vill jag dock mäta trycket i röret vid huset. Hur kopplar man en manometer bäst till 32 PEM? Vänligen!
-
Medlem · Västernorrland · 7 672 inlägg 21 jun 15:2021 jun 15:20 #2
om anläggningen är lika och pumpen lika så ska det väl fungera? Hydroforen i sig pumpar ju inget. Kanske pumparna inte är lika trots allt?
-
mexitegel
Allvetare- Västra Götaland
- Medlem jan 2009
- 16 661 inlägg
- 14 029 gillningar
- 834 bilder och filmer
21 jun 15:37 #4För att koppla in dig på slangen så använder du prk-kopplingar; https://www.rinkabyror.se/artikel/prk-403-32x20r-utv/ och lämpligt T-rör https://www.rinkabyror.se/artikel/metall-t-ror-inv-25/ som du ansluter din tryckmätare till. Du ska också ha stödhylsor för PEM/PRK.
enklast är kanske om du kan sätta manometern vid inkommande. Vad du behöver då beror helt på hur det ser ut. Posta en bild så underlättar det. -
21 jun 20:11 #5
Förstår jag dig rätt att det ska kopplas såhär? T röret, kan det vara av plast(till för PEM rör)? Är det en fördel att inte gå ner i dimension för T-röret? -
22 jun 09:12 #6
Ännu enklare är att använda ett 32mm PRK T-rör 410 eller 415 (egentligen samma T-rör förutom att 415 saknar ena tryckskruven som du ändå inte behöver) och en R32-R08 bussning.
T-rör:
https://www.rinkabyror.se/artikel/prk-410-t-ror-32/
Bussning:
https://www.rinkabyror.se/artikel/metall-bussning-32x15/
https://www.rinkabyror.se/artikel/metall-bussning-15x08/
32-08 i ett steg är svårt att få tag i, så förmodligen så får du använda två reduceringar. Kolla vilken storlek manometern har på sin anslutning. R08 är vanlig, men det finns både större och mindre.
Bussningen skruvas rakt in i avsticket på T-röret. Det blir alltså som i din skiss, där bussningen är den ljusblå detaljen som du kallat PRK.
Täta helst med lin, men det funkar med gängtejp också i dessa dimensioner.- Laddar…
-
22 jun 09:19 #7
Är det inte smidigare med en anborrningsbygel i lämplig dimension? Exempel:
https://www.rinkabyror.se/artikel/anborrningsbygel-25x15r-inv/- Laddar…