Jag har idag en inbyggd veranda som står med en låg krypgrund på en oisolerad stenbelagd betongplatta. Denna krypgrund var inomhusluftventilerat ifrån källaren men det läckte uteluft genom otätheter i plattan så det blev mögel på täta delar på blindbotten. Konstruktionen på höjden var alltså: oisolerad stenbelagd betongplatta/ 20 cm luft utrymme/trossbotten med 20 cm isolering, sågspån och glasfiber, och därefter kom golvet.
Nu till frågan; Skulle man kunna lägga platonmatta på den stenbelagda betongplattan och upp längs väggen/syllen och i denna "låda" lägga 40 cm cellplast, på vilket man gjuter ett värmegolv?
Tyvärr vågar jag inte bila bort plattan, och lägga ett kapilärbrytande skikt med singel, då den står i en kraftig sluttning förstör jag plattan kanske allt rasar.