7 302 läst ·
21 svar
7k läst
21 svar
Konvertera från halogen till LED
Har använt massor av G4-LED som ersättning för äldre 10-20 W halogen. Funkar helt perfekt. Skönt att slippa dessa skållheta och effekthungriga halogenlampor.
Dock har jag inte använt dimmer, då kan det möjligtvis uppstå komplikationer. Halogen funkar mycket bra i kombination med dimmer.
Dock har jag inte använt dimmer, då kan det möjligtvis uppstå komplikationer. Halogen funkar mycket bra i kombination med dimmer.
Tack vare ditt tips upptäckte jag att verkligheten inte alls såg ut som jag trodde! Det måste finnas minst ett drivdon till. Och det har jag inte hittat ännu pga alla grejor i skåpen.HasseTeknik skrev:
Det kan faktiskt vara så att alla armaturer matas med egna ledningar utan skarvar.
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 874 inlägg
Ok. Ska du byta drivdon kan det bli svårt att tjäna in slanten den kostar, men handlar det om att förlänga livslängden på befintlig installation så kommer du billigare undan genom att successivt byta mot G4 LED, och kan du behålla några halogen så visst. Du pratade om att byta armaturer i ditt första inlägg. Det är där jag förespråkar att man går all in med LED.A AB166 skrev:
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 874 inlägg
Det vet jag inte, dvs jag vet inte varför det är så svårt att dimra LED för konstant spänning. Men man kan se av t.ex Schneiders dimmerguide att det är problem: https://download.schneider-electric...ED_WS_130117.pdf&p_Doc_Ref=SE_Dimmerguide_LEDNefrums skrev:
Varför funkar det ofta inte så bra?
Jag har massvis med led lampor med olika socklar (g4, gu10, E14, E27). Jag har aldrig upplevt detta som ett problem. Snarare som en fördel att man kan byta ut en lampa när den går sönder om några år, och inte behöver försöka hitta en hel ny armatur som liknar nåt som såldes för massa år sedan.
Men 12 V LED är betydligt snällare. Det sitter nog oftast bara ett motstånd i dessa som agerar "drivdon" till skillnad mot 230 V LED. De är enklare att dimra på traditionellt vis, men då har man alltså ett 230 V drivdon först som ska vara dimbart. Det går inte att garantera att det fungerar på papperet, man behöver prova varje kombo.
Sen ska man ju komma ihåg att kolla dimmer eller "dimmerpuck" också. Jag bytte en takarmatur till LED och den blinkade bara och jag fattade ingenting... Kollade sen den dimmerpuck (Nexa) som satt där och den var på 30-650W eller nåt sånt och belastning totalt på 20W.
Ja, jag tycker befintlig armatur är plastig. Sedan blev jag tveksam till att byta när jag trodde att det skulle bli svårt att seriekoppla armaturerna, men när det nu verkar troligt att alla armaturer är anslutna med egen kabel (inte verifierat ännu, får tömma "misstänkta" skåp en annan dag) så kanske jag hamnar där igen. Ska jag byta två eller tre drivdon (se #18) och 14 armaturer blir det ju inte direkt billigt, men en kvalitetshöjning....Bo.Siltberg skrev:
Ok. Ska du byta drivdon kan det bli svårt att tjäna in slanten den kostar, men handlar det om att förlänga livslängden på befintlig installation så kommer du billigare undan genom att successivt byta mot G4 LED, och kan du behålla några halogen så visst. Du pratade om att byta armaturer i ditt första inlägg. Det är där jag förespråkar att man går all in med LED.
Klicka här för att svara
