Finns flera fördelar med kompressor, tex. kan man jobba vidare i ösregn eller t.om. stå i en sjö och bygga en badbrygga. Dvs. man behöver inte bry sig om fukt, stötar eller likn. så länge kompressorn står torrt. Verktygen är oftast väldigt lätta och tål mer misshandel en vanligt elverktyg.
 
Ytterliggare en fördel med luftverktyg är att dom ofta är rätt kompakta och lätta, vilket kan underlätta vid t.ex. bilmek.
Finns flera olika varianter av kapmaskiner i litet format vilket man saknat alltför många gånger :)
Dessutom är de flesta kraftfulla elektriska mutterdragare relativt otympliga och tunga!
Men mekar man inte en del med bilar eller spikar en helvetes massa panel så är kompressor kanske inte jättenödvändigt!
 
Finns ju rediga stom och dyckertpistoler som går på el/+gas.
Men nog är en kompressor fint att ha, om man plats finnes. :)
 
  • Gilla
Eddi Thomason
  • Laddar…
L
Glöm inte att kompressor är kul att ha. För renblåsning är den bra. Sen finns det många roliga verktyg som funkar helt olika än sin elektriska motsvarighet. Prova att borra med borrmaskin för luft tex.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.