69 518 läst ·
239 svar
70k läst
239 svar
Kommunen tvingade gräva upp tomten pga läcka - fanns ingen
Vad som avgörs vara bevisat är självklart en filosofisk fråga även i en domstol. Oftast handlar det om den del av filosofin som kallas logik, men ibland handlar det om etik eller någon annan del av filosofin.S StefanMJ skrev:
Om man parkerar utan tillstånd på kommunal mark, och blir påkommen med det, man kan man drabbas av felparkeringsavgift.H hempularen skrev:
Begreppet parkeringsböter vet jag inte riktigt i vilket sammanhang det kan förekomma, utom i vardagligt tal, men så lågt ska vi väl inte sjunka i en diskussion där språkriktighet har lyfts som viktig.
Konsumentverket använder en term som inte är juridiskt gällande i sammanhanget. Det ska vi väl inte ta efter?S StefanMJ skrev:
Även jurister använder ordet "parkeringsböter"! Där står bl.a.: "Det finns två olika sorters ”parkeringsböter...”!P pmd skrev:
https://www.familjensjurist.se/frag.../felaktiga-parkeringsboter--hur-far-jag-ratt/
Du missade två väsentliga saker i den meningen, dels det du inte citerade dels citationstecken runt ordet.S StefanMJ skrev:
Du missade även att juristen förklarade ordet för frågeställaren som använde ordet.
Spelar ingen roll, allmänt vedertaget begrepp. Ack ja, så fel du har. Vad sägs om detta:Demmpa skrev:
"
