Hej,
Vi har länge haft ett kluckande ljud från handfatet i badrummet på
övervåningen (eller eg markvåning då vi har källare under denna). Det har dock hela tiden runnit fint i det. Sedan ett par veckor nu så är detta kluckande borta - bra eller dåligt att det försvunnit av sig självt?
 
Jag gissar att du har ett vattenlås under handfatet? Kluckandet kan ha berott på att vattenlåset var igensatt med skräp (tvålrester, hår, etc) och att flödet blev sämre vilket orsakade ett kluckande ljud när vattnet rann vidare ner i avloppet.

Antingen har någonting släppt och åkt vidare ner i avloppet eller så har "hålet" blivit ännu mindre p.g.a. ännu mer skräp?

Rinner vattnet ner utan problem så har du egentligen inget problem. Men det är brukligt att man rensar vattenlåsen med jämna mellanrum.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.