Hej alla kunniga byggarvänner,
För en tid sedan byggde vi ett nytt badrum på plan 1 och tog in en firma för tätskiktet och vvs-bitarna. Vi passade då också på att dra upp vatten och avlopp till våning 2 rakt ovanför, till kattvinden. Det blir bara toa med en fläkt i ytterväggen, ingen dusch.

Första januari och det är nu dags att påbörja den nya toan på kattvinden. Jag är ingen fackman men hyfsat kapabel och därför tänker jag göra det mesta själv. Jag har initialt många funderingar och hoppas kunna få tips och kommentarer på ett par punkter.

1. Väggen vid fönstret är tom, ingen isolering. Den andra ytterväggen är fylld med spån. På fönsterväggen tänker jag plocka bort innerpanelen och kanske skruva dit 2"2 utanpå befintliga reglar (ca 10 cm) så att jag kan isolera ordentligt. Fönstret ska också bytas.

2. Taket är isolerat med spån uppe på vinden. Vinden har också golv. Behöver jag en ångspärr för att undvika att det sipprar upp varm luft på vinden? Det finns ingen plast i resten av huset. Tillägger också att det finns ett gammalt eternitrör i lådan bredvid slangarna i bild. Detta har tidigare varit anslutet till skorsten uppe på vinden. Genomföringen måste också tätas efter att röret plockats bort.
 
  • Trångt rum med snedtak och fönster, träpanel på väggar och tak. Elsladd går upp mot taket. Gardiner hänger vid fönstret. Vattenskada synlig på väggen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Träklädd kattvind med två uppstickande rör från golvet, träpanel på väggarna och snedtak, samt synlig kabeldragning och glödlampa.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
yonna
  • Laddar…
Nu är toaletten färdig. Det saknas dock ett tyg att hänga framför bänken för att dölja tvättmaskinen och rör. Lägger upp bilder för inspiration.
Golvet är flytspacklat på golvspånsskiva. Sen tätskikt och klinkers.
Fönsterbräda med en vit lampa och två vaser med rosa blommor, utomhus syns en grön trädgård i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Nyrenoverad toalett med vit WC-stol mot bruna väggpaneler. Fönster med blommor ovanför en vit radiator. Beige klinkergolv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Badrum med tvättmaskin under en bänk, handfat ovanpå, och runda spegeln mot snedtaksvägg; golvet är i klinker.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
  • Älska
RoTe och 5 till
  • Laddar…
Snyggt!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.