2 742 läst ·
42 svar
3k läst
42 svar
Katter klättrar på mina bilar och repar dom, funkar "kattskrämmor"?
Det var en hel drös marklevande djur som katterna utrotade eftersom det inte fanns några mark gåendes predatorer där tidigare. Så de visste inte hur de skulle försvara sig. Precis som Albatrossar och Pingviner.Alfredo skrev:
Fråga @Nissens han kan allt om katter som plågar ihjäl allehanda små gulliga djur.
Samtidigt är Australien väldigt stort. Så för att utrota djur krävs ju att katterna finns överallt där detta djur finns. Är vildkatterna verklige så pass spridda utanför områden där det bor hyfsat mycket människor. Att katter rejält kan decimera olika djurbestånd tvekar jag inte på, men att utrota är jag mer tveksam till om det inte handlar om populationer som endast finns på väldigt avgränsade områden där det också finns katter.Intet skrev:
Sen hur visar man att det just var katten som utrotade en art? Australierna lyckades ju med bedriften att först av någon anledning (jakt ?) plantera in kaniner. Sen upptäckte de att det blev ett problem så då planterade de in rävar för att ta kål på kaninerna. Problemet var väl bara att det fanns mycket enklare byten för rävarna. Så är någon art utrotad är det rätt troligt att räven är skyldig. Rävar är mycket mer diversifierade vad gäller typer av terräng de gillar att vistas i. Katter överlag verkar t.ex. inte så gärna bosätta sig inne skogar (Möjligt att norsk skogskatt är ett undantag.)
Ja våra villaområden hade säkert varit helt översållade med råttor om det inte vore för alla ansvarstagande kattägare som släpper ut sina äckliga odjur vind för våg.L lbgu skrev:Sen kan jag nog tycka att de som upprörs över störningar av katter även borde inse att det är fördelaktigt i t.ex. ett villaområde att ha en del utekatter då de lär hålla efter gnagare rätt bra. Kanske kan vara värt lite kattskit nedgrävt i trädgården mot att risken att någon råtta gnager sönder någon elkabel eller avloppsrör minskar.
Har inte läst allas tips här men en tanke är en övervakningskamera som har siren som kan skrämma dem. Finns väldigt många billiga alternativ nu för tiden.
Strunt är det kanske inte om man tittar på världen. Där finns det flertalet exempel. Däremot handlar utrotning främst fåglar och djur som levt på isolerade öar.L lbgu skrev:
I sverige så visar forskning på att tamkatter har en mätbar effekt i naturen. Främst på grund av de mellan 10 och 20 miljoner fåglarna som katter dödar per år. Katten räknas därför som invasiv biologiskt men den är inte invasiv i juridisk mening.
Självklart är människan den art som utrotar flest arter och de arter som katter utrotar kan också tillskrivas människan.
Men det är också självklart att katten är positiv för människan åtminstone i det korta perspektivet på grund av alla gnagare som de dödar.
Katten är ett EXTREMT bra rovdjur och har 63 utrotade arter under sitt bälte och hotar över 200 till. Anledningen att det inte blivit värre är för att vi klivit in och försökt minska skadan.L lbgu skrev:
Lista finns och mer info.
Frågan är hur du kan tro att när vi tar med oss en av världens farligaste rovdjur till nya miljöer att den inte ska orsaka skada är ett mysterium.
Trodde detta var allmänbildning eller simpel logik.
https://fof.se/artikel/kattens-katastrofala-jakt/
Länken du har med kräver inloggning så den var inte mycket att ha.A aka_the_barf skrev:Katten är ett EXTREMT bra rovdjur och har 63 utrotade arter under sitt bälte och hotar över 200 till. Anledningen att det inte blivit värre är för att vi klivit in och försökt minska skadan.
Lista finns och mer info.
Frågan är hur du kan tro att när vi tar med oss en av världens farligaste rovdjur till nya miljöer att den inte ska orsaka skada är ett mysterium.
Trodde detta var allmänbildning eller simpel logik.
[länk]
Så jag skulle fortfarande vilja ha lite exempel på dessa djurarter som katter bevisligen utrotat.
Sen kallar jag det inte utrotning ifall en katt på en isolerad ö dödar den sista brunråttan på ön. Detta då brunråttan finns på en massa andra ställen. Så utrota för mig är att döda det sista exemplaret av en art så arten inte längre finns någonstans i världen. Om någon skjuter den sista räven i Luxemburg anser jag inte att den personen utrotat räven.
Hos mig kräver den inte inloggning? Klippsmyg är väl kändaste exemplet som katter utrotat.L lbgu skrev:Länken du har med kräver inloggning så den var inte mycket att ha.
Så jag skulle fortfarande vilja ha lite exempel på dessa djurarter som katter bevisligen utrotat.
Sen kallar jag det inte utrotning ifall en katt på en isolerad ö dödar den sista brunråttan på ön. Detta då brunråttan finns på en massa andra ställen. Så utrota för mig är att döda det sista exemplaret av en art så arten inte längre finns någonstans i världen. Om någon skjuter den sista räven i Luxemburg anser jag inte att den personen utrotat räven.
Varför har du så svårt att tro på det? Katter är skickliga jägare och tas de med till ställen som australien och nya zeeland är det som ett smörgåsbord för dom då liknande hot saknas där.
33 bekräftade utrotningar av katter där människor tagit dit den. Fåglar är speciellt utsatta.
Men som med mycket annat är det människors fel som tagit med katter som hör hemma i mellanöstern.
Har du verkligen kollat upp historien om hur klippsmygen utrotades. Hade du gjort det hade du nog inte tagit det som exempel på hur farlig katter är för andra arter, men det kanske var det enda fallet som var känt?A aka_the_barf skrev:
Klippsmygen blev i princip utrotad av den polynesiska råttan som människor tog med till Nya Zeeland. Enda stället det fanns några få exemplar kvar på var på en liten ö som heter Stephens Island. Någon gång bestämdes att det skulle byggas en fyr på ön och den förste fyrvaktaren hade med sig en katt. En fågel som inte kan flyga hade blivit utrotad ifall man tar vilket rovdjur som helst till en liten ö. En hund hade antagligen också klarat av det.
De andra arterna då? varför är det så svårt att förstå att katter är utmärkta jägare och stör alla ställen de kommer till kraftigt? är väll ingen skillnad mot andra invasiva arter?
Dessutom är det väll ingen art någonsin som själv utrotar arter, finns en balans men ett nytt rovdjur kan tippa den balansen.
Angående länken så måste jag länkat fel helt enkelt, får kika på det sen.
Dessutom är det väll ingen art någonsin som själv utrotar arter, finns en balans men ett nytt rovdjur kan tippa den balansen.
Angående länken så måste jag länkat fel helt enkelt, får kika på det sen.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
