12 849 läst ·
20 svar
13k läst
20 svar
Kapsling mm i garage.
Åter igen, blir det kondens eller kommer du eller någon annan att spola vatten med slang så att det sprutar på elmaterielen? Är du osäker så ta en 55:a.GoForIt skrev:
Finns inga regler avseende kran. Har du zoner i ett kök tex? Återigen är det hur man använder utrymmet som bestämmer. Kommer du att koppla på en slang och spruta vatten i utrymmet så ska det vara minst IP44.Sedan tänkte jag på vad jag skrev i ett tidigare inlägg:
Snackar vi åter samma avståndsregler som i badrum gällande kapsling t.ex?
Om så, är det avståndet från kranen som avses?
Är det OK att gå från en inbyggd väggdosa i takhöjd ut genom ett ordinärt doslock med EKK in i en högre kapslingsklassad zon till ex. ett kapslat IP44-uttag?
På sista frågan, ja. Väggdosan kan ju sitta exvis i ett garage och uttaget ute på garageväggen.
Hade det varit mitt garage hade jag tveklöst nöjt mig med IP 21 men eftersom du verkar har funderingar på att blöta ner rejält är kanske IP 44 bättre i ditt fall. Det är bara du själv som vet detta. Hade du tänkt rengöra uttagen med hjälp av högtryckstvätt är "kanske" IP 67 aktuellt.
Jag antar att det är priset du funderar över och jag kan ge tipset att kolla tex eljos olika seriers priser på http://www.elbutik.se så har du någon mall att gå efter iaf. Viktigt i ditt garage är hur som helst att du inte glömmer jordfelsbrytare.
På din sista fråga så använder man vanligtvis doslock med "näsa" som kabeln smiter ut genom så du behöver ingalunda klippa sönder det gamla locket. Är det vanlig EKK du talar om kan du gå genom vilka zoner du vill som du har apparater.,
Och till han goforit, vad menar du med att all el är okapslad, du har säkert missförstått detta, om inte är det läge att göra något åt saken illa kvickt!
Jag antar att det är priset du funderar över och jag kan ge tipset att kolla tex eljos olika seriers priser på http://www.elbutik.se så har du någon mall att gå efter iaf. Viktigt i ditt garage är hur som helst att du inte glömmer jordfelsbrytare.
På din sista fråga så använder man vanligtvis doslock med "näsa" som kabeln smiter ut genom så du behöver ingalunda klippa sönder det gamla locket. Är det vanlig EKK du talar om kan du gå genom vilka zoner du vill som du har apparater.,
Och till han goforit, vad menar du med att all el är okapslad, du har säkert missförstått detta, om inte är det läge att göra något åt saken illa kvickt!
Javisst, självklart är det en bedömning av förhållandena som står till grund för det praktiska utförandet, hur skulle det annars vara?GoForIt skrev:
Visst skulle man kunna införa en massa detaljerade regler baserade på olika detaljer, men dels skulle det missa syftet rätt ofta och kräva överarbetade och alltför dyra lösningar alltsom oftast.
T.ex.
Regel: Förekommer det golvbrunn?, då måste det vara IPklass IP44.
Konsekvens1: I många fläktrum finns det en golvbrunn för att ta hand om ev läckage från värmebatteriet, skulle dock vara onödigt med IP44 i ett helt snustorrt utrymme.
Konsekvens2: I många nybyggda hus sätter man in en golvbrunn med torrt vattenlås i köket under kyl/frys/diskmaskin, för att säkra mot läckage. Då skulle det krävas IP44 uttag i hela köket, med opraktiska fälllock på. Åtminstånde skulle jag bli helt galen.
Konsekvens3. I bilverkstad har dom en golvbrunn i batterirummet, bra då kan man sätta in IP44 uttag och armaturer ... Hmm olämpligt! Borde nog vara EX-klassade grejer där, pga av risken för vätgas.
Så det är nog vettigt att elektrikerna får fortsätta att bedöma verksamheten i lokalerna för att bestämma rätt material.
Badrum är dock ett specialfall där man har gett sig in på att utforma regler med zoner och sånt. Men nu är badrum oftast rätt lika varandra, och verksamheten i dessa är nog också ganska likvärdig överallt. Detta är nog inte fallet med garage, en del ställer endast bilen där, en del har inte ens plats för bilen pga av all bråte som dom lagrar där. Andra svetsar där, en del snickrar med en massa trädamm som resultat osv ...
Fuktigt/vått, som i tex köket?Räv3n skrev:
Inte för att det kanske spelar nån roll, men kör man in en våt/snöig bil så bör ju fukten/vätan rinna neråt ganska fort.
Sätter man då uttagen i 'midjehöjd' eller högre så lär ju inte bilens fukt ställa till några problem.
Ja, det är just detta jag funderar över också, när det gäller kapslingen av elcentralen som kommer att sitta cirka 1,70 över golvet. Det låter ju orimligt att det skulle kunna bli kondensutfällning i taket t.ex.FredrikR skrev:
Klicka här för att svara