Jag ska bygga en ny vägg hemma. Där väggen ska vara är det draget en sladd till telefonjacket ovanpå listen. Jag tror att det är själva modersladden då den kommer ut ur en dosa ur väggen vid entrén (lgh). När jag skrapar bort alla lager av färg visar det sig att den är omsluten med någon metall, bly? Den är tyvärr dragen på ett sätt att jag måste kapa den för att få det hela snyggt. Vi använder själva inte fast telefoni.

Frågor:

Kan man bara klippa av den? ingen risk att få stötar etc.?

Tänkte låta den sitta kvar i största möjliga mån utefter listerna måste man försegla ändarna eller kan jag bara måla över dem?
 
OM du är säker på att det verkligen är en telefonledning och inte 230V ledning. Då är det bara att klippa av den.

Det är lämpligt att inte låta den ligga kortsluten mellan trådarna, eller mot jord (metallskärmen). Då går det larm på telestationen, och linjen kopplas bort automatiskt. Kan vara problem om någon vill koppla in en telefon igen. Så skala fram trådarna och isolera ändarna. Iofs. mycket möjligt att tråden redan är bortkopplad.
 
Låt ledningen sluta i tex en kulodosa så kan man använda den senare om man så skulle önska.
 
jonnycobra skrev:
… den kommer ut ur en dosa ur väggen vid entrén (lgh).
Frågor:

Kan man bara klippa av den? ingen risk att få stötar etc.?
Klipp av den några decimeter från dosan, isolera ändarna och stoppa in dem i dosan. Då kan din eventuella efterföljare lätt koppla in sig igen, skulle behovet uppstå.
Resten kan du göra vad du vill med.
 
Tack för svaren! Nu tar jag bort sladden. Har nog suttit där sedan huset byggdes 1938. Den analoga eran lider nog mot sitt slut precis som min fasta telefonsladd tyvärr.
 
  • Gilla
el_richard
  • Laddar…
jonnycobra skrev:
Tack för svaren! Nu tar jag bort sladden. Har nog suttit där sedan huset byggdes 1938. Den analoga eran lider nog mot sitt slut precis som min fasta telefonsladd tyvärr.
Jag skulle aldrig ta bort teleledningen även om den med bly torde vara från tidigt 40-tal. Mobiltelefonleverantörerna överdriver vad man kan göra med radioburen internettrafik. På telejacken kan du idag få drygt 8 MBit/s, vilket räcker en bra stund. Via radio kan det variera mellan 50 Mbit/s och 0,5 Mbit/s beroende på antalet samtidiga användare. Det idag använda frekvensspektrat kommer snabbt att ta slut om alla kör med mobiltelefoner!
 
Den dagen telefonledningen skall användas sätter man dit en ny ledning. Gamla vittrade blykablar är ett elände som inte gör något för att bidra till säkra kommunikationer.
 
I alla lägenheter i den bostadsrättsförening som återfinns i Midsommarkransen har blykabeln fungerat ok sedan 1944 och fungerar bra än idag!
 
Your Mileage May Vary..

Jag har haft oerhörda problem med blykabel.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.