4 629 läst ·
33 svar
5k läst
33 svar
Känner någon igen lampan?
Ja 10 W funkar säkert utmärkt även om det är tänkt att vara 20 W. Dock är risken att det lyser märkbart mindre än de andra. Sen finns det en minimal risk att totala effekten blir för låg då vissa transformatorer kräver en viss minimibelastning för att fungera bra. Men då ska du ha rejäl otur.Wizardo skrev:
Men säg att du har ett flertal lampor idag med 20 W och på sikt byter alla till 10 W, då kan du faktiskt får problem med för låg effekt för transformatorn.
Den stora risken om du sätter i 20 W och det ska vara 10 W är nog inte att transformatorn skadas utan att det helt enkelt blir för varmt i/runt armaturen. Vill det sig illa kan det bli farligt varmt.
Så ja, är man osäker är det bättre med för låg effekt än för hög, men bäst är rätt effekt.
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 616 inlägg
Verkar som att folk glömmer bort trafon, man ska inte heller överstiga vad den klarar av att leverera.
Är det dem här? https://www.clasohlson.com/se/LED-lampa-GU10-Clas-Ohlson-2-pack/p/Pr361323000
Edit: Verkar vara många som fått problem, fast det var ett tag sedan. De flesta verkar fått problem ca 2 år sedan?
Edit: Verkar vara många som fått problem, fast det var ett tag sedan. De flesta verkar fått problem ca 2 år sedan?
Redigerat:
Ja, och nej. De du har är traditionella halogenljuskällor. De du länkar till hos Classe är LED. Har du inte dimmer fungerar säkert Classes även om recensionerna får en att tveka. Har du dimmer kan det vara ett elände att hitta någon LED-lampa alls som fungerar acceptabelt, men ett första krav är i alla fall att LED-lampan påstås vara dimbar, vilket den hos Classe inte är.Wizardo skrev:
Varför krångla med beställning? Dom där lamporna brukar finnas på närmsta Coop eller Ica
Du har 35 W halogen. Vad du behöver vet vi inte men det är inga problem att ersätta dina befintliga med 4,7 W LED. De kommer (antagligen) att lysa starkare, som en 50 W halogen ungefär, men värmeutvecklingen blir mycket mindre än dina befintliga så inget "farligt händer", tvärtom. Dock kan det naturligtvis komma att upplevas väl ljust, och det kan ju förstås var ett problem.Wizardo skrev:
Jag skulle dock inte hänga upp mig på "likvärdigt med 35 W" eller "likvärdigt med 50 W" utan prova och se vad som känns bra.
