3 144 läst ·
16 svar
3k läst
16 svar
Känner du dig lurad på materialpriset?
Det finns ingen lag om att kostnadstäckningen ska tas på timpenningen. Efter krisen i början på 90-talet hände det mycket konstigt inom byggbranchen och prissättning. För det första så var firmorna tvugna på allvar att tävla om kunderna med timpriset och många företag tog ut timpris som gav +-0 i slutändan och därmed tog in för att täcka övriga kostnader och eventuell vinst genom att sälja material. Det andra är en helt annan sak men det handlar om att det också börjades tävlas om att göra jobben snabbare än andra företag, bland annat märkte man som anställd på ett större företag att stora projekt inte längre hade semesterperioden inräknad i tidsplanen.HenrikHuslöse skrev:Bingo!
Det är självklart att hantverkaren måste hålla sig med ett lager och att kunden ska betala för det. Lika givet är att man får betala för att han (det är oftast en han) åker och hämtar oförutsedda saker. Det går aldrig att förutse allt.
Ska du hålla hantverkaren med vektyg och material liknar det mer ett anställningsförhållande. Då ser löneläget helt annorlunda ut.
Det orimliga uppstår när hantverkaren gör ett kraftigt påslag på inköpspriset. Kostnadstäckningen ska ju redan finnas genom timpenningen. Ett visst påslag är motiverat. Han ligger ju defacto ute med pengarna mellan det att han betalat grossistens faktura och du betalat hans faktura. Och grossisterna har intresse av att sälja via hantverkare. Tidsåtgången för en konsumentidiot motsvarar säkert fem hantverkare.
Det är här skillnaden mot varuhusen kommer: När du köper varor där betalar du inte för den tid du vistas i butiken eller för dina dumma frågor till personalen. Det läggs på varans pris och bara där.
Detta hängde med långt efter det att krisen var över och har resulterat i att timpriserna är låga i förhållande till vad de skulle kunna vara och överskott tas in genom att sälja material.
En annan sak i det hela är ju att detaljhandel och nätbutiker har tagit efter det hela när det gäller % påslag på det som säljs och jag anser att man blir mer lurad som kund där än av hantverkaren.
Sen är det ju så enklet att man kan ju fråga hantverkaren dels vad som kommer att gå åt, för på ett ungefär borde den ju veta samt att man sen tar in ett pris på materialet, också samma som man gör när man frågar om vad det kostar per timme, vad är svårigheten i det? Vill hantverkaren inte svara så kan man ju kontakta nästa. Ingen går väl och handlar tex i butik A som inte kan visa priser förän man ska betala i kassan när butik B har priserna på hyllan eller? Att jag inte fattar varför folk inte frågar kan ju bero på att jag tycker det är helt narturligt att fråga priser då jag är i branchen samt har fastställda priser på de vanligaste artiklarna men alla företag vet ju vad dom säljer för så det finns väl ingen ursäkt att inte ge priser i förväg, iaf inte inom el och vvs.
Om du sen själv ska handla i byggvaruhus eller över nätet och har frågor så får du sällan lika utförliga och korrekta svar som du får av en hantverkare.
Redigerat:
Är det inte mest privatpersoner som lurar staten? Man har ju hört talas om att hantverkare ibland inte får några ROT-jobb ifall de inte går med på kundens krav att lägga en del av materialkostnaderna som arbetskostnad. Sen är säkert ROT-avdragen i sig materialprishöjande eftersom det gör totalnotan billigare för kunden och hantverkaren kan lägga på lite extra.
Klicka här för att svara