För några år sedan köpte vi nytt kök med nya skåp och med bl.a halogenspottar under skåpen eller till och med i 'taket' på ett vitrinskåp. Alla spottar med 12V 10W dimbart ljus. Glödlamporna ser ut som en glasbit med 2 raka stift som ska stickas in i 2 hål i armaturen. Köket var ett s.k. kvalitetskök från finsk tillverkare och leverantören hade en firma som skulle kunna montera köket.
Nu efter några år så börjar halogenlamporna gå sönder och då märker vi att snickaren, som skulle vara erfaren, har monterat armaturen slumpmässigt. Glödlamporna med sina 2 stift ska ju stickas in i 2 hål i armaturen, men de 2 hålen sitter olika för varje spot. I bland sitter de kl 12 om jag står rakt framför spotten, men de kan lika gärna sitta kl 6 eller kl 4. Om de t.ex. sitter kl. 6 så ska jag ju vända de 2 stiften mot mig och försöka träffa de 2 hålen med min hand som skymmer.
När jag tidigare monterade halogenspottar i det gamla köket var jag noga med att det skulle vara lätt att byta glödlampor så jag trodde att ett proffs skulle veta hur man gör, men icke.
Har ni några tips och råd om vad som kan göras. Det är helt omöjligt att sätta in nya glödlampor i 'taket' på vitrinskåpet utan att riva det. Men tips på vad man kan göra tas gärna emot.
Köket montewrades för c:a 5 år sedan, men nu är det dags för lampbyten.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.