Fast nummer 6.
 
Näj
 
Paul-Staffanstorp
JOW skrev:
Han menar att han tänkte fel i inlägg nr 5.
Jo, jag såg att han tänkt fel i inlägg nr.5 men jag svarade ju Nimajneb och det var det han citerade... ;)
 
Vilken soppa, nu är jag förvirrad på riktigt :wow:
 
Paul-Staffanstorp
JOW skrev:
Vilken soppa, nu är jag förvirrad på riktigt :wow:
Ha ha ha... :P

Thomas hade skrivit om att det skulle mogna men rättade sig sedan med att han blandat ihop flyt med fix.

Däremot skulle tvunget vårt lilla (charm)-troll Nimajneb länka till något Biltema-(skit) som tydligen behöver vispas dubbla gånger och mogna mellan gångerna för att i bästa fall fungera...och det svarade jag på... ;)
 
  • Gilla
Joak
  • Laddar…
Och om det har blivit soppa har man blandat fel va?
 
Så om jag förstått det rätt så kan man klara detta själv med en backup visp / borrmaskin + några hinkar
Flytspackel skall appliceras inom 30-40 min vilket betyder att man behöver blanda hur många hinkar under denna tid. För att få detta att funka?
 
tank77 skrev:
Är det ett badrum eller ett vanligt rum?

10 kvm klarar man på en gubbe, så jäkla fort torkar inte spacklet. Har aldrig hört eller läst på något produktblad att flytspackel ska mogna och sedan blandas en gång till utan det är i så fall vanlig fix. Blanda flytspacklet i 2 minuter typ och häll sedan ut skiten, dra samman omgångarna med en tandkam eller vanlig spackelspade, klart.
Det är ett vanligt rum med vattenburen golvvärme det är frågan om.

Finns det något bra flytspackel som inte härdar så fort?
 
Thomas59
JOW skrev:
Han menar att han tänkte fel i inlägg nr 5.
Stämmer bra det :o
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.