Är det någon som har ett hum om vad prisskillnaden mellan att välja klinkergolv och helkaklat kontra att välja våtrumsmatta och tapet i badrum?
 
Följdfråga: hur stor är skillnaden i tidsåtgång för en hantverkare att göra ett i kakel /klinker vs. matta/tapet?
 
Plast tar ca 1 dag effektivtid. Kakel o klinker ca 1 vecka.
 
Så pass. Tackar för svaret.
 
Dessutom är kraven på underlaget oerhört mycket större om man ska keramik, så underarbetet tar väldigt mycket längre tid och materialkostnaderna blir betydligt mycket högre.
 
Vad är de för krav vid tapet och matta?
 
Inget särskilt. Vanlig enkelgips på 600 c/c är godkänt, alltså i princip som en vanlig vardagsrumsvägg.
 
och krav på golv när man ska ha plastmatta?
 
jon_h skrev:
Inget särskilt. Vanlig enkelgips på 600 c/c är godkänt, alltså i princip som en vanlig vardagsrumsvägg.
Egentligen är det konstigt att det inte finns något regelverk för lägga badrumsmatta på vågg och golv. Min uppfattning är att det är betydligt svårare för en lekman att skära till och lägga in en golvmatta som ska helsvetsas än att kakla golv och väggar med klinkers även om det är ett tidsödande och riskabelt arbeta att utföra för att få ett godkänt resultat.

MVH/Tigersågen
 
Det är väl för att det inte är något stort problem för försäkringsbolagen. Det är nog få lekmän som ger sig på att lägga plastmatta i våtrum själva just för att det är svårt att göra själv men samtidigt inte särskilt dyrt att låta en hantverkare göra.
 
Kravet är naturligtvis att det ska vara tätt. Är det det så är det i princip grönt. Mattan tål en del svikt i både vägg och golv, så där finns det inget skäl att ställa särskilda krav.

Hyttmyra, jag vet inte vad kraven är för golv. Jag har sett mattläggare spackla ner till i princip noll på golvspån på 600 c/c, det skulle inte förvåna mig om detta är grönt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.