Antar att du tänker på att PEN ledaren ska vara minst 10mm2, för faserna kommer vara 25 A och det klarar 6 mm2. Bra tänkt
Nej, tanken här är som sagt att minsta area för PEN är 10 kvmm, oavsett area på fasledarna eller avsäkring. Punkt.
Man kan inte heller generellt säga att 6 kvmm klarar 25 A, det beror på en del yttre faktorer som man ibland måste räkna med, ibland inte. Tumregeln säger 6 kvmm = 25 A men det är just en tumregel och inget som är hugget i sten.
I normalfallet är det bara fördelar med tn-s som matning till centraler. Undantaget är mest om du ska mata vidare till andra centraler med befintliga fyrledare. Nolla tas ut från pen-skenan i matande ände eller nollskena före jordfelsbrytare om sådan skena finns.
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.