B Bror9 skrev:
Anser att det är bättre att inte ha allt på en och samma JFB
Det är riktigt och det som rekommenderas är två JFBer, typ en "inne" och en "ute". Uppvärmning kan man eventuellt lägga helt utanför. Visst kan du sätta fler, en PSA per grupp, om du vill betala för det. Men jag kan nästan lova dig att du i praktiken inte kommer att vinna något på det.
B Bror9 skrev:
Det är som jag förstått bör inte skall på utomhus belysning
Du kanske hellre skulle ställa frågan än att göra antaganden.
Sedan 2019 ska alla belysningskretsar skyddas av en JFB, inne som ute.
B Bror9 skrev:
Jag känner mig styrkt att man bör ha en JFB/PSA på kyl/frys men att det kan bedömas motiveras att ett uttag 2,1m ög inne i överskåp blockerat av Ky/Frys överskåp mm inte är för allmänt bruk. med hänvisning till
elinstallationsreglerna SS 436 40 00 som sedan länge medger undantag för uttag som inte är avsedda för lekmän/allmänbruk. Man får alltså idag undanta uttag till kyl om uttaget är placerat så att det inte (enkelt) kan användas för dammsugaren etc.
En sommarstuga som inte används dagligen och kan stå tom . många dagar; veckor då vill man vara säker att värme och KYL/Frys ej stannar. Och har begränsat utrymme för att bygga ut elc mm Uttaget är inte åtkomligt för barn eller fru dammsugning, dator etc..
:cool:
Varför kopierar du min text i ditt inlägg?
Utan JFB på kylen kan ett fel orsaka brand istället för att lösa JFBn...
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.